Bylinky a koření

Jak podpořit imunitu přírodní cestou. Skvěle pomůže nejléčivější cizopasná houba

Zkuste sílu čaje z houby čaga

autor

Erika Tomanová

05. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Svoji imunitu můžete podpořit různými způsoby. Příznivý vliv má dostatek spánku, pohyb i zdravá strava a velmi nám pomáhá příroda a všechny poklady, které ukrývá. Asi nejčastěji využíváme různé bylinky, ale už jste někdy vyzkoušeli cizopasné houby?
Reklama

Pozitivní vliv na náš imunitní systém má hlíva ústřičná, jakož i houba reishi. A co taková houba čaga, respektive chaga? Už jste o ní slyšeli? 

Zázrak jménem čaga 

Lidovým názvem čaga, respektive chaga, je označována houba zvaná rezavec šikmý (latinsky Inonotus obliquus), která patří mezi nejvíce léčivé houby vůbec.

Čaga patří mezi nejvíce léčivé houby vůbec

Jde o dřevokaznou houbu, která parazituje převážně na listnatých stromech, a to zejména na kůře březových stromů, případně na dubech či topolech. Vyskytuje se hlavně v chladnějším podnebí, například v lesních oblastech na severu Evropy či v Rusku na Sibiři. 

Jak houbu rozpoznat?

Čaga nevypadá jako běžná houba. Připomíná spíš shluk spáleného dřevěného uhlí. Je nepravidelného tvaru a má výrazné černé či tmavohnědé zbarvení, což způsobuje vysoká koncentrace melaninu. Její vnitřek tvoří měkčí jádro oranžové barvy. Tato houba roste velmi pomalu. 

Množství účinných látek

  • Čaga v sobě ukrývá množství účinných látek. Má příznivý vliv na imunitní systém člověka a v tradiční medicíně se využívá jako přípravek na podporu obranyschopnosti organizmu.
  • Houba je známá i obsahem betulinu, který čerpá přímo ze svého hostitele. Ten patří mezi triterpeny a má různorodé vlastnosti. Působí protizánětlivě, má příznivý vliv na hojení ran, je mu také připisováno antivirové a protinádorové působení.
  • Čaga rovněž obsahuje polysacharidy, aminokyseliny, vitaminy i minerální látky, vlákninu, fenoly a mnohé látky s antioxidačními účinky.

Jak nám houba pomáhá?

  • Čaga má pozitivní vliv na trávicí systém a podporuje činnost žaludku, slinivky či jater.
  • Je účinná při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu, a to například při gastritidě či Crohnově nemoci, ale také může představovat podpůrný prostředek při léčbě mnoha jiných onemocnění zánětlivého charakteru.
  • V rámci tradiční lidové medicíny je čaga využívána jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění. I mnohé studie a výzkumy se dnes zabývají schopnostmi této houby zpomalovat růst nádorů.
  • Houba pomáhá při kožních onemocněních, například psoriáze či ekzémech.
  • Má příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, přičemž může pomáhat jedincům s diabetem 2. typu.
  • Čaga má detoxikační účinky, díky obsahu antioxidantů odstraňuje volné radikály a stabilizuje hladinu cholesterolu.

Jak houbu nejlépe využít?

Vysušené plodnice se užívají ve formě čajů, tablet, prášku, tinktury i sirupu. Nejúčinnější je extrakt, který se následně vysuší a dávkuje se do kapslí.

Čaj

Pro běžné pití je vhodný čaj z čagy. Prodává se již porcovaný. Nemá tak silný účinek jako jiné preparáty, ale postačí na stimulaci imunity a pozitivní vliv na trávicí systém. Abyste účinek zaregistrovali, je třeba pít čaj pravidelně a dlouhou dobu.

Tinktura

Čerstvou houbu upěchujeme do uzavíratelné sklenice o velikosti 250 ml. Zalijeme 40% alkoholem a necháme odpočívat po dobu 14 dnů. Přefiltrujeme a užíváme dvakrát denně v množství 15 ml, nejlépe 2 hodiny před jídlem. V případě kožních onemocnění lze tinkturu přiložit ve formě obkladu na postižené místo, maximálně však na 30 minut.

Další zajímavé články