Bylinky a koření

Zachraňte poslední bylinky ze zahrady než přijdou mrazy. Vyrobte si z nich na zimu koření

Sušené domácí bylinky dodají jídlu víc chuti, než kupované

autor

Kateřina Korňová

06. listopadu 2021

 
FOTO / Pixabay
Nevyužité bylinky na zahradě nebo v květináči na balkoně pomalu vadnou a blíží se první mrazivé dny. Jestliže jste zvyklí bylinky do jídla pravidelně využívat, nenechte je osudu, vezměte bylinkové nůžky, košík a skliďte poslední kusy dřív, než bude pozdě. Ještě mají co nabídnout a přes zimu se vám budou hodit.
Reklama

Sklizeň po sezoně

Bylinkáři by z vás asi nebyli nadšeni, protože doporučují bylinky sklízet za slunečného dne nejlépe pozdě odpoledne, kdy už zcela opadla ranní rosa. Ale jakou máte jistotu, že sušená petrželka nebo libeček, které běžně dostanete v obchodě, takto zpracovány byly. Navíc, pokud jste si už někdy sušené bylinky v samoobsluze koupili, jistě potvrdíte, že chuť nepřinesly pokrmu téměř žádnou. Takže klidně běžte natrhat zbylou petrželku, libeček a pažitku, které v sobě i tak mají mnohem více chuti.

Domácí koření je plné chuti a zdraví

Abyste zaručili, že vaše koření bude dlouho použitelné a nepodlehne plísním či se jinak neznehodnotí, je potřeba důsledně dodržet správný postup. Bylinky, které chcete použít pro výrobu koření musí být vždy perfektně usušené a je jedno, jestli je sušíte zavěšené v suché temné místnosti, nebo použijete sušení teplem. Že jsou správně usušené poznáte tak, že se rozdrolí, jen co je vezmete do ruky.

Bylinky protřiďte

Pro zaručení co možná nejlepší kvality koření pečlivě projděte bylinku po bylince a odstraňte všechny, které už mají nejlepší dobu sklizně za sebou. Uvědomte si, že bylinky sklízíte už po termínu, a tak je pravděpodobné, že vyřadíte klidně i polovinu. Dobré kusy omyjte a nechte oschnout.

Na sušení záleží

Všechny bylinky, které vám zbyly, následně usušte. Pokud nemáte půdu nebo jiné temné a suché místo, kde byste mohli bylinky sušit, zkuste sušení v troubě nebo sušičce na potraviny. Čím rychleji bylinky usušíte, tím více aroma si ponechají. Některé bylinky jako třeba oregano své aroma sušením dokonce znásobí. Pokud budete bylinky sušit v troubě nebo sušičce na potraviny, doporučuje se nepřekročit teplotu 30 – 40 °C. V sušičce to není potřeba, ale v troubě často bylinky na pečicím papíře obracejte.

Polévkové koření

Máte-li nasušeno, můžete si vyrobit i oblíbené kořenící směsi. Když promícháte pažitku, petrželku a libeček, budete mít všechny bylinky v jedné kořence a nebudete muset otevírat několik naráz. Pro ještě snazší použití směs rozmixujte a získáte skvělý kořenící prášek, který předčí všechny podravky a vegety.

Další směsi

Pokud sušíte bylinky na koření poprvé, vyberte si z koření, které rádi používáte a na které máte bylinky. Můžete připravit ale i univerzální směsi, které lze využít téměř na cokoliv od polévky, přes saláty, dresinky, pomazánky až po grilované maso. Vhodná je třeba italská směs z majoránky, oregana, rozmarýnu, bazalky, mateřídoušky, šalvěje a saturejky.

Co dál?

Jakmile budou bylinky usušené, můžete je buď skladovat podle druhů, nebo smíchat do oblíbených směsí. Důležité je však volit takovou nádobu, která nepustí dovnitř vlhkost. Skladujte pak na tmavém místě a pokud je dřív nezpracujete, vydrží vám minimálně do jara, kdy opět budete moci používat čerstvé.

Zdroj: planetnatural.com, magazinzahrada.cz.

Další zajímavé články