Jídlo

Není česnek jako česnek aneb na co si dát pozor při jeho výběru. Prozradíme víc

Nedáte dopustit na česnek? Tak pozor, ať kupujete ten správný

autor

Natálie Sováková

24. října 2020

 
FOTO / Pixabay
Na česneku je pozitivní, že není náročný na pěstování. Ale ne všichni mají možnost si ho vypěstovat sami. Většina lidí nakupuje česnek v obchodě, jednoduše vezme do rukou, co je v regálu a přidá do nákupního vozíku. Víte, na co si dát při výběru pozor?
Reklama

Až více než 80 % česneku, který najdeme v běžných obchodech, pochází z Číny. Čína je největším vývozcem této plodiny na světě. Číňané ale bohužel ve snaze vyprodukovat česneku co nejvíce a zároveň ušetřit používají různé pesticidy, které jsou zakázány.

Na česnek z Číny pozor

Chemické látky zastavují klíčení česneku a zároveň zabíjejí hmyz. Čínský česnek je tak plný různých toxických látek, jako je např. methylbromid. Také bývá znečištěn olovem a jinými sloučeninami, včetně inhibitorů růstu, které ho chrání před nepříznivými podmínkami při skladování a také před nízkými teplotami.

Na první pohled právě česnek z Číny může vypadat dobře. Chemikálie mají totiž schopnost česnekové palice bělit a lidem se pak zdá, že se jedná o čistý a nezávadný produkt.

Jak poznat správný česnek?

Zatímco vy si kupujete česnek, abyste byli zdraví, nakonec vám může prokázat opačnou službu. A na co si tedy dát pozor při koupi česneku? Chcete-li mít doma česnek s léčivými účinky, všímejte si při jeho koupi i drobných detailů. Nezapomínejte sledovat zemi původu na etiketě. Čínský česnek rozeznáte od domácího podle toho, že nemá kořeny a stonky, je lehčí, méně kulatý a hlavně je bělený.

I když nejlepší je vypěstovat si česnek ve vlastní zahradě, ne každý má tu možnost a ne každý je úspěšný. Zkuste kupovat česnek u domácího producenta. I když je dražší, určitě se vám to vyplatí.

Další zajímavé články