Jídlo

Proč byste už nikdy neměli kupovat nechlazená vejce aneb Jak poznat, zda jsou čerstvá ještě v obchodě

Pukavce si domů nechce přinést nikdo

autor

Kateřina Korňová

27. října 2021

 
FOTO / Pexels
Každý z nás zná nejspíš pár triků, jak doma poznat, zda je vejce čerstvé či nikoliv. Jenže když si z obchodu přinesete domů vajíčka, která vám už čerstvá příliš nepřipadají, jen těžko je půjdete vrátit do samoobsluhy zpátky. Aby se vám to už nikdy nestalo, naučte se poznat čerstvost vajec ještě v obchodě.
Reklama

Samozřejmě chceme jen ty nejčerstvější vejce, jelikož lépe chutnají, voní a po rozklepnutí i lépe vypadají. Navíc čím čerstvější potravina obecně, tím zdravější a tím více prospěšných látek pro naše tělo obsahuje.

Vejce lze skladovat ještě 14 dní od koupě

Vajíčka, která najdete na pultech, prošla přísnou hygienickou kontrolou a musela by být velká náhoda, abyste si domů přinesli vejce s prošlou dobou trvanlivosti nebo dokonce pukavce. I tak ale můžete zjistit, jak stará jsou vejce, která právě držíte v ruce a porozhlédnout se, zda o kousek vedle neleží plato o něco čerstvějších.

Na co si dát při koupi pozor

Jsou vejce chlazená?

Vajíčka by měla být vždy uložena v chladícím boxu, nikoliv volně položena v platech vrstvených na sobě někde v regále. Vždyť ani doma je neuchováváte mimo ledničku, případně chladný sklep či komoru. Vajíčka by měla být ideálně uskladněna v ledničce, kde teplota nepřekročí 8°C. Pokud vejce skladujete mimo ledničku, maximální teplota by měla dosahovat 18°C a neměla by kolísat.

Podívejte se pod obal

Nikdy neberte do ruky plato vajec, do kterého nemáte možnost se podívat. Schválně to příště vyzkoušejte u několika obalů a zjistíte, že ve více než jednom z deseti bude alespoň jedno prasklé vejce. A to si přece nechcete přinést domů. Pokud se vám stane, že si poškozené vejce domů přinesete, nekonzumujte jej. Může obsahovat nebezpečnou bakterii Salmonelu.

Zkontrolujte etiketu

Před koupí vajec, ale i jiných potravin, vždy kontrolujte datum minimální trvanlivosti. Za obzvlášť čerstvé vejce, které můžete v obchodě sehnat, se dá považovat takové, které nosnice snesla před méně než deseti dny. Jak stará vejce jsou, poznáte dle jakostní třídy na obalu.

Třída Extra A – extra čerstvá vejce se smí prodávat jen devět dnů od data, kdy slepice vejce snesla. Pokud již byla tato doba překročena, musí být páska s nápisem EXTRA odstraněna. Vejce pak můžete mít v chladničce ještě další dva týdny, ale už není povoleno takto stará vejce prodávat. Před spotřebou je poté nutné je důkladně tepelně upravit.

Třída A – jedná se o tříděná konzumní vejce.

Třída B – tato skupina obsahuje netříděnou směs menších i větších vajec, která nejsou určena pro maloobchodní prodej. Používají se pro průmyslové zpracování a v obchodě na ně normálně nenarazíte.

Selská, babiččina – tyto a podobné názvy nevypovídají nic o čerstvosti ani kvalitě vajec. Jedná se pouze o marketingový tah, který by naše rozhodnutí neměl ovlivnit. Důležité je vždy datum snášky a způsob uskladnění vajec.

Zdroj: bezpecnostpotravin.cz, ceskavejce.cz.

Další zajímavé články