Jídlo

Založení kvásku není žádná věda. Když se o něj budete dobře starat, vydrží vám na věky

Pečivo z kvásku je daleko chutnější než to z droždí

autor

Kateřina Korňová

27. listopadu 2021

 
FOTO / Shutterstock
Kdo chce pravidelně péct chleba, housky nebo jiné domácí kynuté pečivo, musí mít v lednici neustále k dispozici dostatek droždí. Jenže občas se stane, že droždí koupit zapomenete, že vám nečekaně dojde, nebo že delší dobu nic neupečete a droždí se zkazí. Tento problém může vyřešit domácí kvásek, který si připravíte během týdne a když se o něj budete správně starat, vydrží vám věčně.
Reklama

Domácí kvásek má oproti droždí z obchodu mnoho výhod. Nejenže ho při správné péči budete mít už kdykoliv při ruce, ale navíc je pečivo z něj lépe stravitelné, nutričně hodnotnější a má také delší trvanlivost. Mnoho lidí z něj peče především domácí chléb, ale využijete ho i k pečení buchet, mazanců a s blížícími se Vánocemi jej můžete použít i na vánočku. Ta bude mít díky kvasu z žitné mouky jedinečnou chuť a strukturu.

Kvásek obsahuje mnohonásobně více přátelských bakterií než droždí

Před přípravou domácího kvásku je potřeba obrnit se trpělivostí a myslet na to, že připravujete živý organismus, který se ne vždy bude chovat tak, jak vy si usmyslíte. Rovněž je potřeba brát v úvahu, že první, druhý, ba ani třetí pokus někdy nebývá úspěšný a že dobrý kvásek připravíte jedině tak, že to budete zkoušet. Jakmile však zjistíte, v čem tkví tajemství přípravy a krmení kvásku, už nikdy nebudete chtít měnit. Pokud se tedy nebojíte a máte trpělivost, pojďte s námi do toho.

Postup dodržujte přesně

Příprava domácího kvásku má určitá pravidla, která se musí striktně dodržovat a jejich porušení vede k jistému neúspěchu. Když se ale kvásek povede, pečivo, které s ním upečete, bude nesrovnatelně lepší, než kdybyste použili klasické droždí. Má lepší chuť, texturu, je výživnější a déle vám vydrží. Přitom k jeho výrobě stačí jen trpělivost, mouka, voda a uzavíratelná sklenice.

Založení kvásku

K založení domácího kvásku budete potřebovat žitnou nebo celozrnnou mouku a filtrovanou vodu. Tato metoda využívá směs mouky a vody, které poskytují potravu pro divoké kvasinky. Jak kvasinky spotřebovávají cukry v mouce, dochází k produkci oxidu uhličitého, jenž vytváří bubliny, které jsou v aktivním kvásku patrné na první pohled a jsou známkou, že jste postupovali správně.

Krok za krokem

1. den

Smíchejte stejné množství celozrnné či žitné mouky a převařené či filtrované vody. Řekněme 100 gramů a 100 mililitrů. Důkladně promíchejte do husté kaše a umístěte směs do průhledné skleněné nádoby nebo sklenice a zatím ji nezakrývejte víčkem, protože kvásek potřebuje dýchat. Pokud se bojíte, aby vám do něj něco nenapadalo, můžete sklenici přikrýt ubrouskem, kapesníkem nebo i potravinářskou folií, do které uděláte otvory. Zavažte provázkem nebo gumičkou. Takto založený kvásek umístěte na teplé místo mimo sluneční světlo a nechte jej tak do druhého dne.

2. den

Kvásek ve sklenici promíchejte a přidejte 100 mililitrů převařené či filtrované vody. Důkladně promíchejte a přidejte 100 gramů mouky a opět promíchejte. Pokud má kvásek dobré podmínky a postupovali jste správně, může se vám už začít k večeru zvedat.

3. den

Postupujte stejně jako předchozí den. Opět kvásek promíchejte, přilijte vodu, promíchejte, přisypte mouku a opět promíchejte. Kvásek mějte stále při pokojové teplotě, a to buď volně, nebo zakrytý kapesníčkem či folií s otvory.

4. den

Předposlední den kvásek opět promíchejte, ale tentokrát přilijte jen 50 mililitrů vody, důkladně promíchejte a přisypte 50 gramů mouky. Opět promíchejte. Kvásek by měl být už několikanásobně výš, než když jste ho zakládali. Neděste se ale, pokud byl kvásek už výš a opět klesl. To je naprosto normální. Když kvásek začne pracovat, zvedne se nahoru, ale po nějaké době opět klesne.

5. den

Poslední den výroby kvásku a čas na upečení prvního chleba. Počítejte ale s tím, že první chleba se nemusí povést tak, jak jste si představovali. Nezoufejte a zkoušejte to dál. Kvásku časem začnete rozumět, získáte zkušenosti a začne se vám dařit. Tento den kvásek uzavřete a vložte do lednice.

Krmení kvásku

Aby vám kvásek dlouho vydržel, je potřeba ho čas od času nakrmit. Zkušení pekaři tvrdí, že se to pozná podle toho, že se na povrchu kvásku začne vytvářet tekutina. Ale jak říkáme, je potřeba se naučit svému kvásku porozumět a navyknout si na jeho potřeby. Někdo krmí kvásek jednou týdně, někdo jednou za 14 dní. Když jej ale krmíte, musíte jej vyndat z ledničky, nechat ho pár hodin na teplém místě aktivovat a pak až dokrmit. Dokrmujte 100 gramy mouky a 150 mililitry vody. Postupujte stejně, jako při jeho zakládání. Po dokrmení nechte kvásek opět pár hodin na kuchyňské lince a až po zhruba 3 hodinách jej můžete zavřít a vložit do lednice.

Zdroj: drivemehungry.com, maskrtnica.cz.

Další zajímavé články