Kultura a styl

V Asijských zemích je mnoho bylin součástí tamní tradiční medicíny. Jednou z takových je i kratom

Kratom je součástí tradiční asijské medicíny

autor

Kristýna Maxová

03. dubna 2023

 
FOTO / Depositphotos
V Asijských zemích je mnoho bylin součástí tamní tradiční medicíny. Jednou z takových rostlin je strom mitragyna speciosa, který se hojně vyskytuje v zemích Jihovýchodní Asie. Z listů tohoto stromu se získává jemný rostlinný prášek, který je známý pod thajským názvem kratom. A právě kratom se v posledních letech ve velkém dostává do Evropy a USA, kde se těší stále větší oblibě. Pojďme se proto podívat na tento přírodní produkt trochu blíže.
Reklama

Kratom

Mitragyna speciosa je mohutný strom, který ve vhodných podmínkách dorůstá do výšky až 25 metrů a běžně se vyskytuje například v zemích jako je Indonésie, Vietnam, Thajsko, nebo Papua Nová Guinea, kde je také od nepaměti využíván jako součást tradiční medicíny pro podporu léčby nejrůznějších chorob a jako účinné analgetikum. V listech zmíněného stromu se totiž nachází velice zajímavé spektrum alkaloidů, z nichž nejhojněji je zastoupen alkaloid mitragynin a 7-hydroxymitragynin.

Kratom se pak získává jejich sběrem, sušením a následným mletím na velice jemný prášek, který se dobře rozpouští ve vodě. Samotný název je odvozen z thajštiny a běžně se tak označuje jemný drcený prášek z usušených listů mitragyna speciosa.

Účinky kratomu

Jak již bylo zmíněno, kratom obsahuje skupinu velice zajímavých alkaloidů, z nichž většina nebyla dosud příliš probádána. Některé výzkumy však odhalily, že kupříkladu alkaloid 7-hydroxymitragynin je až 17x účinnější než morfin. Z tohoto pohledu se jedná o velice potentní alkaloid, který by mohl v budoucnu najít využití při vývoji nových analgetických léků.

Jaké má kratom účinky je také stále předmětem vědeckých diskuzí. Kratom je zvláštní tím, že má v podstatě dvojí účinek. Při nižších dávkách působí na lidský organismus jako velice silný stimulant, při vyšších dávkách obvykle nad 7 gramů, se dostavuje naopak silné utlumení. Při vysokých dávkách kratomu může také dojít k nevolnostem, zvracení a dalším nežádoucím projevům.

Druhy kratomu

Přestože se kratom získává z listů jediného stromu Mitragyna speciosa, pravdou ale je, že množství a poměr alkaloidů v listech se může značně lišit v závislosti na podmínkách, ve kterých strom roste. Obecně se kratom dělí na tři základní barvy, které mají rozdílné účinky v závislosti na podílu jednotlivých látek. Pojďme se na jednotlivé barvy kratomu podívat.

Za vůbec nejoblíbenější je považován zelený kratom, který je výsledkem základního zpracování, tedy krátkého sušení listů a následného nadrcení. Tento kratom má vyvážený podíl alkaloidů, a má proto lehce euforické a stimulační účinky. Výsledný prášek má příjemnou a svěží zelenou barvu a výrazně hořkou chuť.

Červený kratom se získává ze starších listů, které mají červené žilky na spodní straně. Často se lze na internetu setkat s nepravdivou informací, že právě barva žilek způsobuje zbarvení prášku. Za červenou barvou kratomu je však především způsob jeho zpracování. Kratom je totiž delší dobu fermentován ve speciálních nádobách kde získává své hnědočervené zbarvení. Tento druh kratomu má zklidňující a relaxační učinek.

Za nejvíce energizující a stimulační je považován bílý kratom. Vyrábí se mletím listů s bílými žilkami, ale podobně jako u červeného kratomu je za jeho výslednou barvou jeho zpracování. Kratom se totiž suší v temné místnosti, kde nedostatek světla způsobuje, že listy začnou spotřebovávat svůj vlastní chlorofil a mizí z nich zelená barva.

Kratom prodej

Kratom je v České republice legální a lze ho koupit v desítkách internetových obchodů. Prodej kratomu však dlouhodobě čelí kritice za to, že není jakkoliv regulován, a proto v současné době vláda jedná o pravidlech za jakých by kratom mohl být i nadále v Česku prodáván. Pokud se nepodaří v blízké době najít na vládě shodu, kratom může být zařazen na seznam zakázaných látek. Jedná se totiž o produkt, na kterém může při delším užívání vznikat závislost a je dnes dostupný i nezletilým osobám.

Další zajímavé články