Tipy a triky

Jak správně pečovat o chladničku, aby se v ní nemnožily nebezpečné bakterie. Buďte nekompromisní

Zkuste popřemýšlet, kdy jste naposledy čistili svou ledničku?

autor

Erika Tomanová

20. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Některé spotřebiče v domácnosti vyžadují vyšší pozornost a péči. A mezi takové patří i chladnička. Zanedbaná údržba může lehce způsobit, že se uvnitř rozmnoží bakterie a plísně, které ohrožují naše zdraví.
Reklama

Zkuste popřemýšlet, kdy jste naposledy čistili svou ledničku? A víte, jak často je třeba ji čistit a čím, aby byl efekt co nejlepší? Když jde o zdraví, tak se kompromisy nevyplácí. Uvádí se, že zanedbaná chladnička obsahuje tolik bakterií, jako například záchodová deska. Proto je třeba pravidelné péči věnovat velkou pozornost.

Jak často čistit ledničku?

Letmý pohled do chladničky nemusí zachytit potencionální nebezpečí. Jak známo bakterie vidět nejsou. A pokud již ucítíte z chladničky nepříjemný zápach, je pozdě.

Letmý pohled do chladničky nemusí zachytit potencionální nebezpečí

V každém případě je to signál, že chladnička potřebuje opravdu vyčistit. Jak často a jak důkladně čistit lednici? Doporučuje se rozložit si čištění na dvě fáze. Rychlé čištění jedenkrát za sedm až deset dní a důkladné čištění provádět zhruba jednou za měsíc.

Správný postup 

Při rychlém čištění se chladnička nemusí vypínat. V první řadě je třeba zkontrolovat stav potravin a surovin v chladničce, vyhodit vše co je po datu expirace a to, co je v nevyhovujícím stavu. Vždy před vyčištěním konkrétní police vyjměte všechny potraviny a po vyčištění je hned vraťte. Postupujte rychle, houbou nebo hadříkem z mikrovlákna namočenými v teplé vodě se saponátem očistěte všechna znečištěná místa a hlavní plochy. Pak osušte suchým hadříkem. Očistěte i vnější část chladničky, tedy dvířka a speciální pozornost věnujte madlu chladničky.

Jednou za měsíc by mělo dojít k důkladnému čistění, což znamená, že je třeba chladničku odpojit od zdroje elektřiny, vyklidit a důkladně umýt všechny plochy, boxy i spáry. Omyjte i vnější povrchy a nezapomeňte na těsnění, které je třeba po umytí dobře osušit. Skleněné poličky a všechny vysouvatelné prvky vyjměte a umyjete ve vaně.

Použijte klasiku

Na čištění použijte klasiku, kterou je vlažná voda s octem. Ocet zbaví lednici nepříjemného zápachu. Účinná je i vlažná voda se sodou, která vodu změkčí a uvolní i pevně ulpívající nečistoty. Použít můžete i vodu s trochou saponátu. V obchodech najdete i speciální čističe, které mohou obsahovat speciální látky proti rychlému množení bakterií a plísní.

Spáry snadno vyčistíte za pomoci vatových tyčinek do uší. Nezapomeňte na žádné místo a vše poté důkladně otřete dosucha. Jednou za čas, pokud je to technicky možné, je třeba vyčistit a zbavit prachu i mřížku na tepelném výměníku chladničky, který se nachází na zadní straně. Vrstva prachu na ní může způsobovat zhoršený výkon a zvýšenou spotřebu chladničky.

Správné skladování potravin v chladničce

I skladování potravin má své zásady. Je důležité, aby bylo zajištěno v chladničce ideální proudění studeného vzduchu. Například jogurty či potraviny v kelímcích a nádobkách naskládané na sebe tomuto proudění zamezují. Stejně špatné je, když je chladnička příliš přeplněná. Vždy se vyvarujte umisťování teplého jídla do chladničky. Uvařené jídlo do ní dejte až když vychladne na pokojovou teplotu. A načatá balení potravin nenechávejte jen tak v původním obalu, ale zabalte je do nové fólie nebo vložte do uzavíratelných sáčků.

Co s týče umístění potravin v chladničce, je třeba dodržovat teplotní zóny. Teplota v chladničce totiž není na všech místech stejná. A různé typy potravin mají na skladování jiné teplotní nároky. Držte se toho co předepisuje výrobce.

Další zajímavé články