Tipy a triky

Mandarinky jsou teď nejlepší z celé sezony. Jak poznat, které koupit, abyste si domů přinesli ty nejchutnější

Vybrat chutnou mandarinku, která nezklame, dá občas zabrat

autor

Kateřina Korňová

26. října 2021

 
FOTO / Pexels
Není tomu tak dávno, co se na mandarinky stála dlouhá fronta, na jejímž konci vám nikdo nezaručil, že zbyde pár kousků tohoto osvěžujícího a v zimě tolik prospěšného ovoce právě na vás. Dnes na nás mandarinky číhají z každého regálu po celý rok, ale právě teď je jejich hlavní sezona a bývají nejchutnější a plné sladké šťávy. Ne všechny jsou ale takové a vy si mezi nimi musíte umět správně vybrat.
Reklama

Mandarinky pro zdraví organismu

Brzy nastane opět období, kdy budeme vstávat za tmy, chodit do práce za tmy, ale také se vracet za tmy. Tělo v těchto dnech potřebuje mnohem vyšší příjem vitaminů než v letním období a právě krásná šťavnatá oranžová mandarinka může do našich domovů přinést trochu toho slunce, byť sama nezáří a vitamin D rovněž neobsahuje.

Citrusy obsahují vysoké množství vitaminu C

Najdeme v ní ale mnoho prospěšných látek, jimž vévodí vitamin C, kterého středně velká mandarinka obsahuje až 24 miligramů. Obsahuje také vlákninu a antioxidanty, které nám pomáhají přečkat zimu bez onemocnění. V tom nám ale pomáhá i vitamin A, který v mandarince rovněž najdeme, jelikož je důležitý pro obranyschopnost našeho těla.

Rady pro správnou koupi

Mandarinky jsou teď sice nejlepší z celého roku, ale to neznamená, že máte poslepu vybírat do pytlíku ty, které si chcete odnést domů. Pokud bylo totiž zboží ve skladu příliš dlouho, může být mandarinka z venku lákavá, ale vnitřek vás může nemile překvapit.

1. Vyberte u správnou

Ne všechny mandarinky jsou stejné a některé dokonce nejsou vůbec mandarinky. Rozeznat od sebe musíte mandarinky, klementinky, satsumy a mineoly. Mandarinky jsou po dvou týdnech nepoživatelné, ale klementinky vydrží klidně i dva měsíce. Satsumy se velmi snadno loupají a jednotlivé dílky od sebe jdou skoro samy a mineoly vlastně vůbec nejsou mandarinky. Jejich chuti však není co vytknout, mají vejčitý tvar a jsou o něco větší.

2. Hmotnost každého kusu

Poté, co vyberete takovou, která vám nejvíce chutná, je potřeba zkusit, zda je opravdu čerstvá. Jedním z prvních ukazatelů je hmotnost. Čerstvá mandarinka je plná šťávy, která zkrátka něco váží. Čím déle mandarinka leží ve skladu, tím více vody ztratila a tím méně chutná bude.

3. Otestujte slupku

Slupka by měla být pevná a nemělo by být vidět, že se odlupuje od mandarinky, která je ukrytá pod ní. Pokud vám připadá, že mandarinka vypadá, jako by si oblékla větší kabát, není to ta pravá pro vás.

4. Jak je to se stopkou

Zkontrolujte také místo, ve kterém bylo ovoce utrženo ze stromu. V nejlepším případě by toto místo mělo být měkké a světlé. Pokud je zbytek po stopce hnědý a oschlý, je to známka, že ovoce, které držíte v ruce, není příliš čerstvé.

5. Přítomnost listů

Někdy se na pultech objevují mandarinky, které ještě mají stopku a lístek. Pokud je navíc list vláčný a čerstvý, je to jasný signál, že tato mandarinka je obzvlášť čerstvá. Nutno ještě dodat, že zelená místa na slupce neznamenají, že je ovoce nezralé. Svou typicky oranžovou barvu získávají mandarinky ve chvíli, kdy jsou dny v oblasti růstu ještě velmi teplé. Jakmile začne teplota klesat, může se stát, že na některých místech mandarinka zůstane zelená. Její chuť to však neovlivní.

Zdroj: cleverly.me, thekitchn.com.

Další zajímavé články