Tipy a triky

Když struhadlo přestane strouhat, je na čase ho nabrousit. Zvládnete to pomocí alobalu nebo hřebíku

Práce s tupým struhadlem je někdy vyloženě o prsty

autor

Kateřina Korňová

31. října 2021

 
FOTO / Pexels
Strouhání potravin na struhadle je hračka. Zvládnou to i děti. Jenže pak se stane, že najednou struhadlo přestane fungovat tak, jak jste byli zvyklí. Připravit bramboráky nebo svačinku pro děti z mrkve a jablek je najednou nadlidský úkon. Práce s tupým struhadlem je namáhavá, otravná a navíc se zvyšuje pravděpodobnost, že do pokrmu přistrouháte i kus svého prstu. Přitom je tak snadné struhadlo nabrousit.
Reklama

Pokud vaříte rádi, byla by velká škoda, abyste si váš koníček znepříjemňovali nekvalitními nástroji. Vždyť kolik času na své hobby denně máte? A pokud vaříte jen proto, že musíte, dokáže tupé struhadlo udělat z každodenní povinnosti doslova noční můru. Proto už na nic nečekejte a nabruste si své tupé struhadlo hned teď.

Struhadlo je potřeba brousit stejně jako nože

Možná vás nikdy ani nenapadlo, že by se struhadlo mělo brousit, nebo že je to vůbec možné. Je to přitom stejné jako u nožů. Nástroj, který je určen k řezání či strouhání má ostré hrany, které se časem opotřebí. Není ale důvod staré struhadlo vyhazovat jen proto, že už nestrouhá. Udělejte radost přírodě i své peněžence a jednoduše si ho nabruste.

Vezměte si k ruce hřebík

Zní to trochu netradičně, ale ano, i tupé struhadlo můžete snadno naostřit pomocí hřebíku a kladiva. Obrňte se ale trpělivostí, jelikož touto metodou budete muset nabrousit každé očko zvlášť. V šuplíku s nářadím najděte takový hřebík, který velikostí odpovídá otvorům na struhadle. Pak už jen každým okem protahujte hřebík sem a tam, případně si pomozte lehkým doklepnutím kladívkem. Jednotlivé břity se nejen naostří, ale i vyrovnají do původního stavu. Pokud máte kulatý pilník, který odpovídá velikosti břitů, půjde vám to ještě snadněji.

Alobalová kulička

Nemáte-li moc času, můžete zkusit rychlejší broušení všech otvorů najednou. Je to snadnější, rychlejší a výsledek je také hned znát. Jediné, co vám k tomu stačí, je kus alobalu, který zmuchlejte do kuličky a jezděte s ním lehce po struhadle proti směru strouhání. I tak se stane, že vám budou kousky alobalu odpadávat, proto pracujte nad podložkou, ze které poté snadno nastrouhaný alobal vytřepete. Ještě lepšího výsledku docílíte, když použijete hrubší smirkový papír.

Keramický hrníček

Někteří lidé brousí ostří struhadla dokonce keramickým hrníčkem. Funguje to podobně, jako u broušení nožů o dno keramického talíře. Dno hrnku má v tuto chvíli podobný efekt, jako kdybyste jednotlivé břity brousili jemným smirkovým papírem. Jediné, co se dá této metodě vytknout je, že pokud použijete větší sílu, může dojít k zatlačování jednotlivých břitů struhadla.

Vydrží déle ostré, když...

Pokud z jakéhokoliv důvodu zvažujete, že si koupíte struhadlo nové, nebo pořizujete další například na chalupu, vybírejte nejlépe takové, které je vyrobeno ze silnějšího plechu. Budete-li chtít na struhadle ušetřit, je pravděpodobné, že si domů přinesete nekvalitní kus, který se opotřebí mnohem rychleji.

Stejně tak důležitá je následná péče. Struhadlo byste měli omýt ihned po použití, abyste pak zbytečně nemuseli zaschlé kousky z ostří seškrabávat či drhnout. A stejně jako nožům, ani struhadlu nesvědčí mytí v myčce na nádobí, jelikož kombinací dlouhého máchání, horkého sušení a silných mycích prostředků se ostré hrany břitů rychle otupí.

Zdroj: cranberryislandkitchen.com, en.technolong.com.

Další zajímavé články