Tipy a triky

Zázvor nepatří jen do čaje. Prohřívací koupel pomůže při nachlazení, zbaví tělo jedů a zrychlí metabolismus

Léčivý kořen má mnoho co nabídnout

autor

Kateřina Korňová

15. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
Zázvor je skvělým pomocníkem, když nás začne škrábat v krku. Jeho antiseptické vlastnosti jsou nám již dlouho dobře známy, a proto se nezdráháme po něm sáhnout kdykoliv je potřeba. Byla by ale škoda se zaměřit pouze na užívání tohoto léčivého kořene pouze vnitřně. Vnější působení v podobě koupele má na naše zdraví daleko větší účinky.
Reklama

Podzimní detox

Detoxikační zázvorová koupel je perfektním zimním detoxikačním rituálem. Je považována za přirozený způsob, jak pomoci odstranit jedovaté látky z těla, zbavit se nachlazení či bolesti svalů, zrychlit metabolismus a prohřát celé tělo. Vdechování výparů je navíc velmi příjemné a má pozitivní vliv při léčbě nachlazení.

Výpary ze zázvoru pozitivně působí při nachlazení

Přidáním éterických olejů můžete z příjemné koupele udělat doslova léčivou lázeň. Esenciální oleje mívají antivirové a antimikrobiální vlastnosti, jako například eukalyptus, který může být prospěšný při zánětech horních cest dýchacích. Zázvor zrychluje cirkulaci krve, což vede k vytváření tepla, pocení a odvádění vody z těla. Díky tomu je vaše tělo schopné zbavovat se toxinů, ale rovněž může vést k dehydrataci, pokud se před koupelí a během ní zapomenete dostatečně napít.

Když se mluví o zázvoru, je to většinou v souvislosti s čajem. Přitom by byla velká škoda zaseknout se pouze na nápoji, když jej můžeme přidat do mnohem většího množství vody a ponořit do něj celé tělo. Nebudete se stačit divit, co to s vámi všechno udělá.

Bojuje proti kožním problémům

Zázvor je kvůli svým antiseptickým vlastnostem hojně využíván nejen v domácí medicíně. Když ho přidáte do koupele, můžete si být jisti, že to bude mít pozitivní vliv na stav vaší pleti a pokožky obecně. Skvěle bojuje proti akné, ale i jiným kožním problémům.

Podporuje cirkulaci krve

Tento léčivý kořen skvěle účinkuje nejen na naší kůži, ale i pod ní. Při koupeli totiž dochází ke zvýšení cirkulace krve a zlepšuje se krevní oběh, což pomáhá s hojením vnitřních zranění.

Tlumí bolesti svalů a kloubů

Díky protizánětlivým schopnostem je koupel ze zázvoru vhodná také na zmírnění bolestí kloubů například u revmatoidní artritidy. Pomáhá však rovněž s bolestmi svalů a přináší úlevu při fibromyalgii. Velmi vám prospěje i v případě, že míváte svalové křeče, které v dnešní době plné stresu mívá čím dál tím více lidí.

Detoxikuje organismus

Tím, že zázvor nutí tělo k většímu pocení, dochází snadněji k očisťující funkci našeho organismu. Společně s potem totiž odchází z našeho těla řada toxinů, kterým jsme denně vystaveni.

Pomáhá při nachlazení

Zázvorovou koupelí můžete řešit jak dlouhodobé neduhy, tak ale i akutní problémy. Máme na mysli nachlazení či chřipky, kdy je naše tělo vyčerpané, špatně se nám dýchá a z nosu nám kape jako z rozbitého kohoutku. Výpary, které se uvolňují při zázvorové koupeli, jsou na tyto problémy jako stvořené a po jejich inhalaci brzy dochází k uvolnění dutin a lehčímu dýchání. Vonné látky ovšem prospívají i při bolestech hlavy či závratích.

Jak připravit zázvorovou koupel

Napusťte si horkou vanu, do které přidejte 3 lžíce nastrouhaného zázvoru a ponořte se do ní až po ramena na půl hodiny. Koupel je dobré absolvovat večer, jelikož při ní dojde k příjemnému uvolnění a následuje pocit únavy, který byste měli respektovat a zamířit rovnou do postele.

Zdroj: healthline.com, ceskaordinace.cz.

Další zajímavé články