Tipy a triky

Zmrazením prodloužíte trvanlivost většiny potravin. Vyhýbat se nemusíte ani vejcím nebo sýru

Možnost mrazení vás u některých potravin možná překvapí

autor

Jitka Wolfová

13. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Zmrazování potravin je starou a účinnou technikou konzervace potravin, které by jinak v případě nevyužití skončily zbytečně v koši. Maso jsme zvyklí mrazit asi téměř všichni, kteří máme a aktivně využíváme mrazák, ale co třeba vejce, sýry nebo máslo? Jejich trvanlivost není nijak dlouhá a přiznejme si, občas se nám stane, že na sýru najdeme tvořící se plíseň a máslo nám výjimečně i žlukne.
Reklama

Mrazením můžeme docílit mnohem delší trvanlivosti i u potravin, do kterých byste to možná zpočátku neřekli. Zbavíte se díky němu špatnému pocitu, který máte vždy, když musíte zkažené jídlo vyhodit do koše a navíc ušetříte i spoustu peněz. Než si však řekneme, co a jak mrazit, musíme si připomenout některé zásady zmrazování.

Mrazení šetří potraviny i peníze

Mrazit byste měli pouze důkladně omyté a osušené čerstvé potraviny, nikoliv ty, u kterých už máte obavy, že je budete muset brzy vyhodit. Potraviny je vhodné mrazit v uzavíratelných nádobách nebo sáčcích se zipem, ze kterých se před uzavřením snažte dostat co nejvíce vzduchu. Každou nádobu a sáček také popište lihovým fixem, abyste věděli, kdy jste potravinu do mrazáku dali a co vlastně nádoba obsahuje. Potraviny by v mrazáku neměly zůstat déle než dva až tři měsíce, některé však mohou vydržet i déle.

Všichni jsme zvyklí mrazit maso, pečivo, vývar, houby či hotové pokrmy, ale možná jste nevěděli, že lze mrazit i další potraviny.

Sýry

Tvrdé nebo polotvrdé sýry lze skutečně zmrazit. Zmrazený sýr bude sice trochu drobivý a suchý a nebude se tak dobře krájet, ale chuť bude stejně dobrá jako u čerstvého sýra. Pokud chcete sýr mrazit, počítejte s tím, že se po rozmrazení bude hodit spíš k zapékání či posypávání hotových pokrmů. Ideálně zmrazte sýr na malé kousky a uzavřete do nádoby či sáčku.

Vejce

Vajíčka mohou být skladována po dobu nejméně jednoho měsíce v chladničce, mrazení je tudíž často zbytečné. Pokud však máte vajec nadbytek, tato možnost se vám může hodit. Vejce můžete buď smíchat dohromady, nebo mrazit bílky a žloutky zvlášť. V prvním případě vejce smíchejte a směsí naplňte tvořítka na led. Po zmrazení vyklepněte kostičky do pytlíku a uzavřete. Stejně postupujte i v případě, že chcete mrazit bílky a žloutky zvlášť. Před tím, než vejce zmrazíte, si zapamatujte, kolik mrazených kostek je jedno celé vejce. V receptech se vám to bude hodit.

Máslo

Vždy zmrazujte pouze kvalitní máslo vyrobené z pasterizované smetany. Mějte na paměti, že v mrazáku vám máslo spíš nežlukne, ale stále má schopnost nasávat pachy. Vyndejte ho proto z obalu, ve kterém jste ho koupili a vložte ho do uzavíratelného obalu. Problém může nastat při rozmrazování másla, kdy při špatném postupu může v obalu kondenzovat voda, což přeje růstu plísní. 

Mouka a strouhanka

Zmrazením mouky, strouhanky a jiných suchých směsí nejen prodloužíte dobu jejich trvanlivosti, ale především zamezíte růstu mikroorganismů a zabráníte například kuchyňským molům, aby se na vašich potravinách přiživovaly.

Oleje

Zmrazování zabraňuje žluknutí, a tak můžete zmrazit třeba i olej, který se používal na smažení, přecedit ho a uskladnit pro opětovné použití. Olej se při zmrznutí zakalí, ale při rozmrznutí se opět vyčistí.

Kysané zelí

Možná se budete divit, ale mrazit lze dokonce i kysané zelí. Máme na mysli především to, které jste sami pracně vyráběli a teď hrozí, že se vám zkazí, protože ho neodebíráte tolik, kolik jste mysleli. Zmrazením se totiž zastaví proces fermentace a zelí tak vydrží déle. Zmrazené kysané zelí lze skladovat až 12 měsíců.

Zdroj: ag.ndsu.edu, akademiekvality.cz.

Další zajímavé články