Tipy a triky

Nabrousit nože je základní dovedností každého kuchaře. Nepleťte si však broušení a honování

Bez ostrého nože se v kuchyni neobejdete

autor

Jitka Wolfová

19. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Každý nůž, který používáte při vaření, vyžaduje pravidelnou údržbu, aby byla práce s ním pohodlná a hlavně bezpečná. Naučte se poznat, kdy je váš nůž tupý, jak otupování zabránit a kdy je vhodné nože nabrousit a kdy a jak používat honovací ocel.
Reklama

Jak poznat tupý nůž

Poznat, jestli je už na čase nůž naostřit, můžete velmi snadno. Stačí vám na to váš nůž a obyčejné rajče. Rajče překrojte na dvě poloviny, a pokud jím nůž projel, aniž byste museli zatlačit nebo se nějak zvlášť snažit, váš nůž je ostrý. Pokud musíte dělat psí kusy, abyste rajče přeřízli, ale výsledek vás stejně neuspokojí, je nejspíš čas nůž nabrousit.

Ostré nože jsou bezpečnější a lépe se s nim pracuje

Broušení nebo honování?

Nůž byste měli brousit vždy, když je to nutné. Pokud jste si všimli, že už váš nůž nekrájí ani neprořezává tak snadno jako dříve, pak je to jasné znamení, že potřebuje naostřit. Záleží ale také na tom, jak často a k čemu nůž používáte. Některé nože potřebují ostření jen dvakrát do roka, zatímco jiné to mohou potřebovat častěji, klidně i jednou měsíčně. Při ostřícím procesu dochází k úbytku materiálu ostří, aby se tak vytvořila nová ostrá hrana. Slouží k tomu především brusné kameny, elektrické brusky, nebo někdy i dno hrníčku či talíře.

Co ale nože potřebují při pravidelném používání minimálně jednou týdně, je honování. Mezi ostřením a honováním nožů je velký rozdíl. Honování se provádí pomocí honovací oceli, o které si mnoho lidí myslí, že slouží k broušení nožů. Pomocí honovací ocílky lze tlačit ostří nože zpět do středu, narovnat ho a upravit hranu, aniž by došlo k jejímu faktickému zbroušení. Honováním tedy nedochází k broušení materiálu čepele, ale i přesto se při správném provedení bude nůž jevit ostřejší. Jeho ostří se totiž vrátí do správné polohy a funkčnost tak bude obnovena.

Jak nabrousit nůž

Pomocí brousku

Brousky na nože jsou velmi snadné na použití. Většinou vám stačí jen několik málo zářezů a váš nůž bude opět ostrý. V podstatě jde jen o to nůž pomalu táhnout směrem k sobě skrz zářez s hrubou zrnitostí nejprve lehkým tlakem po obou stranách čepele. Stačit by mělo 10-12 pohybů nože. Nakonec protáhněte nůž jednou až dvakrát zářezem s jemnou zrnitostí pro konečnou úpravu.

Pomocí kamene

Pokud chcete svým nožům dopřát tu nejlepší možnou péči a chcete, aby vydržely, pak doporučujeme použít brusný kámen. Většina z nich má dvě strany - hrubou a jemnou. Brusný kámen ponořte před použitím do vody, nebo jej lehce potřete olejem. Poté jej položte na ručník hrubou stranou nahoru. Ostří čepele umístěte pod úhlem 20° proti brousku směrem od vás, s jednou rukou zajištěnou na rukojeti a druhou proti ploché straně nože. Mírným tlakem přitahujte patku nože směrem k sobě a udržujte správný úhel. Poté udělejte totéž s druhou stranou čepele. Nakonec otočte brousek jemnou stranu nahoru a postup opakujte.

Postup při honování nožů

Honování nožů by se nemělo zaměňovat s jejich broušením. Honování však zachová tvar čepele, takže je neméně důležité. Při honování je potřeba umístit honovací ocel svisle proti kuchyňské lince. Poté přiložte ostří čepele pod úhlem 15-20°proti honovací oceli a opakovaně nůž přitahujte k sobě. Vyměňte strany a postup opakujte.

Jak předcházet nadměrnému otupování

Nože skladujte správně: ledabyle házet nože do kuchyňské zásuvky je spolehlivý způsob, jak čepele poškodit. Narážení o ostatní příbory si rychle vybere svou daň, nemluvě o tom, že to není nejbezpečnější způsob skladování nožů.

Zapomeňte na myčku: i když se můžete od výrobce dočíst, že je jejich nůž vhodný do myčky nádobí, raději to nedělejte. Teplo a vlhkost mohou vést až ke korozi, ale i dokonce deformaci nože. Ruční mytí je proto mnohém více doporučováno. Pokud však máte nůž z uhlíkové oceli, stačí vám k jeho ošetření pouze suchý hadřík.

Používejte správné prkénko: skleněná prkénka jsou tím nejhorším materiálem, na kterém můžete krájet vaše potraviny. Sice máte jistotu, že prkénko zůstane krásně čisté, jelikož se jedná o nenasákavý materiál, ale váš nůž to zaručeně odnese. 

Zdroj: tomsguide.com, knifestock.cz.

Další zajímavé články