Tipy a triky

Pokud vám cibule klíčí, je to jasné znamení, že je neskladujete správně. Vložte je do punčoch a najděte jim jiné místo

Při nesprávném skladování cibule často i plesniví

autor

Jitka Wolfová

28. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Cibule má oproti jiným druhům zeleniny mnohem delší trvanlivost. Když ji správně skladujete, může vám vydržet dokonce i několik měsíců. Vše ale závisí právě na tom, kde máte cibuli uskladněnou a v jakých podmínkách. Záleží však také na typu cibule, kterou kupujete.
Reklama

Cibule je nejen základní potravinou, kterou používáme jako základ pro většinu jídel české kuchyně, ale také lékem bohatým na vitaminy a další důležité látky. Rozeznáváme několik druhů cibulí, které se liší především podle barvy, ale i čerstvosti. Nejčastěji používáme žlutou cibuli, která vévodí všem ostatním co do štiplavé chuti i vůně. Oblíbenou variantou je i červená cibule, která je o poznání jemnější a sladší. Mezi jemnější druhy patří i cibule bílá či růžová a oblíbená je i jarní cibulka, která se hodí především do studené kuchyně.

Některé cibule do lednice patří, jiné nikoliv

Při skladování cibule je důležité v první řadě to, jakou cibuli kupujete. Jiné nároky na uskladnění má suchá žlutá cibule a jiné čerstvá jarní cibulka. Jarní cibulku můžete klidně skladovat v chladničce, jelikož ji zcela jistě velmi brzy spotřebujete. Pro jistotu ji ještě obalte do vlhkého ručníku, aby vám neuvadala. Naopak suché cibule vydrží uskladněné i déle než rok, ale do ledničky nepatří. Některé potraviny totiž mohou pojmout jejich štiplavý odér, což není zrovna něco, co chcete.

Dopřejte cibuli volnost

První, co vás může napadnout, aby vaše cibule vydržela co možná nejdéle, je uzavřít ji do nádoby s víkem nebo do zavíracího sáčku a dát ji do lednice. V tomto případě je však tento postup spíš na škodu, jelikož nedostatek ventilace urychluje proces rozkladu. Cibuli naopak uskladňujte na chladném, suchém a tmavém místě, kde je zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu.

Do ponožek s nimi

Máte doma liché silonové podkolenky ke kterým už měsíce nemůžete najít druhou do páru? Nebo silonky, na kterých je oko tak dlouhé, že už ho jen těžko zakryjete? Tak teď přišel jejich čas. Vezměte čistou podkolenku  nebo silonky, které se vám už k ničemu nehodí a naplňte je cibulemi. Cibule mají dostatek prostoru, mohou být na vzduchu a vy ušetříte jejich zavěšením ve spíži spoustu místa.

Síťované tašky

K dostání jsou i speciální síťované tašky, které jsou speciálně navrženy pro skladování cibule. Jde prakticky o totéž, jako v předchozím bodě, ale pokud se vám nelíbí představa věšet jídlo do spodního prádla (byť vypraného), může to být pro vás lepší varianta.

Pryč od brambor

Cibule může nejen předat svoji štiplavou vůni potravinám, které se nachází v její blízkosti, ale také může potraviny ovlivnit jiným způsobem, nebo být sama ovlivněna. Proto se nedoporučuje skladovat cibuli v blízkosti brambor, jelikož vzájemná přítomnost může způsobit, že se obě potraviny rychleji kazí.

Jak skladovat krájenou cibuli

 Na rozdíl od celé cibule je chlazení jediným způsobem, jak pokrájenou cibuli uskladnit, pokud ji nechcete vyhodit. Uzavřete nakrájenou cibuli do krabičky s uzávěrem nebo do sáčku se zipem a uchovávejte v lednici maximálně 10 dní. Použít ovšem můžete i mrazák.

Jak skladovat vařenou cibuli

Pokud chcete uskladnit zbytky vařené nebo smažené cibulky, umístěte ji do uzavíratelné dózy, aby nepředala pachy jiným potravinám v chladničce a skladujte ji po dobu maximálně pěti dní.

Zdroj: myrecipes.com, healthline.com.

Další zajímavé články