Jídlo

Rozdíl mezi světlou a tmavou jíškou je zásadní. Jedna vaše jídlo ochutí, druhá zahustí

I něco tak obyčejného, jako je jíška, se dá pokazit

autor

Kateřina Korňová

21. listopadu 2021

 
FOTO / Shutterstock
Jíška je minimálně co do surovin asi nejjednodušší recept, který můžete v kuchyni připravit. Co na tom je? Říkáte si. Prostě jen vezmete trochu mouky a trochu oleje nebo másla, párkrát zamícháte a je hotovo. Jenže to je právě omyl. Zaprvé záleží, jaký tuk vyberete a druhou podstatnou věcí je i doba, po kterou necháte jíšku na pánvi probublávat.
Reklama

Hedvábně hladká jíška nejen zahušťuje omáčky, polévky, dušená jídla a další pokrmy, ale také jim dodává jemnou oříškovou chuť. Je základním stavebním kamenem receptů od polévek, přes omáčky a každý kuchař by měl vědět, jak ji správně připravit.

Jíšku znají i Francouzi pod názvem "roux"

Správné odměření je základ

Příprava opravdu dobré jíšky vám zabere jen pár minut. Když si jí připravíte větší množství, můžete ji uchovat pro další použití a ušetřit si tím práci i čas. Ať už ale připravujete jakékoliv množství, poměr surovin je vždy stejný: 1 díl mouky na 1 díl tuku. Nejlepší je odměřit každou surovinu zvlášť na kuchyňské váze, ale pokud ji nemáte, odměřte mouku i tuk pomocí lžic.

Není jíška jako jíška

Nemůžete dělat stále jednu a tu samou jíšku a doufat, že se bude hodit do všech pokrmů. Podle toho, jak dlouho necháte jíšku probublávat, docílíte různých výsledků. Pokud ji budete připravovat ve větším množství, zpravidla docílíte těchto čtyř výsledků.

Bílá jíška

Základní jíška je hotová již po pěti minutách vaření a míchání, a to jakmile mouka ztratí svou "syrovou" vůni. I když má stále ještě lehce zrnitou strukturu, je mnohem jemnější než na začátku vaření. Směs prudce bublá a barva je trochu tmavší, než když se máslo a mouka poprvé spojily. Použijete ji všude tam, kde není žádoucí, aby změnila chuť či barvu. Hodí se k zahuštění omáček, polévek či k přípravě bešamelu.

Světlá jíška

Této fáze dosáhnete zhruba po dvaceti minutách nepřetržitého vaření a míchání na mírném ohni. Směs probublává již méně a vůně začíná nabývat na síle. Můžete cítit podobnou vůni, jako když připravujete popcorn nebo necháváte opéct v toastovači toastový chléb. Výsledná barva je žlutohnědá, textura je velmi hladká. Stejně jako v předchozím případě ji použijete hlavně k zahuštění polévek či omáček, ale přidáte i trochu více oříškové pražené chuti.

Hnědá jíška

Po půl hodině neustálého míchání a vaření docílíte hnědé jíšky, která má arašídově máslovou hnědou barvu a její aroma je již velmi silné a mnohem ostřejší než jemné oříškové aroma světlé jíšky. Bublání je ještě slabší než v předchozích dvou případech. Hnědá a tmavě hnědá jíška má mnohem více chuti, ale již nemá tak velkou zahušťovací schopnost.

Tmavě hnědá jíška

Pokud u plotny vydržíte tři čtvrtě hodiny, dostanete barvu rozpuštěné mléčné čokolády. Taková jíška již neprobublává a vůní, ale dokonce i chutí, připomíná mléčnou čokoládu. Tmavě hnědá jíška se již používá především jako dochucovadlo, jelikož její zahušťovací schopnost je minimální.

Jak jíšku uchovávat

Hotovou jíšku opatrně nalijte do formiček na led nebo do uzavíratelných malých nádob. Nechte ji vychladnout při pokojové teplotě a pak ji vložte do lednice nebo mrazáku. Pokud je uzavřena na chladném místě ve vzduchotěsné nádobě, vydrží vám téměř neomezeně dlouho.

Zdroj: allrecipes.com, bbcgoodfood.com.

Další zajímavé články