Jídlo

Neděláte někde chybu? Naučte se zmrazit chléb, aby byl po rozmrazení krásně křupavý jako čerstvý

Mít po ruce stále čerstvý chléb, je snem každé hospodyňky

autor

Erika Tomanová

26. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Mít po ruce stále čerstvý chléb, je snem každé hospodyňky. Co ale dělat, když veškeré pečivo došlo a vám se nechce běžet do krámu? Pro tyto případy je ideální mít nějaký chléb v mrazničce. Ale důležité je i správné rozmrazení.
Reklama

Správný postup, jak zmrazit chléb mnoho lidí neovládá. Přitom zachování základních pravidel se pozitivně podepíše na jeho kvalitě i chuti. Poradíme vám správný postup, se kterým se nemusíte obávat chleba do mrazáku vložit. Bude stále dokonalé kvality, ale i chuti. Na co byste měli pamatovat?

Chléb nechte vychladnout

Základní pravidlo je, že byste nikdy neměli mrazit ještě teplý chleba. Pokud přinesete z obchodu čerstvě upečený bochník, je třeba ho nechat při pokojové teplotě vychladnout.

Jak správně zmrazit chléb

Až potom můžete přistoupit k tomu, že ho vložíte do mrazáku. Teplý chléb je totiž plný vlhkosti a ta by při mražení nedělala dobrotu. Vytvořily by se na něm ledové krystalky a při rozmrazování by to mohlo vést dokonce i k aktivaci plísní.

Čím dříve, tím lépe

Pokud se chystáte na zmrazení chleba, udělejte to, dokud je ještě čerstvý a měkký. Jedině tak jej v tomto stavu zachováte i po rozmrazení. Když ho dáte do mrazáku až po několika dnech, nemůžete čekat, že bude po vyndání čerstvý. Ale není to ani důvod k jeho vyhození. Když bude tvrdší, hodí se třeba na topinky, nebo také na zahuštění gulášů a jiných omáček.

Správný obal je důležitý

Ze všeho nejdříve zabalte chleba do mikroténu nebo alobalu. Právě tyto druhy obalů jsou ideální, jelikož zachytí přirozenou vlhkost chleba a tím ho chrání před vysušením a ztvrdnutím. Následně jej vložte do plastového sáčku určeného pro zmrazování a snažte se vytěsnit veškerý vzduch.

V případě, že máte krájený chleba, postup se liší pouze v tom, že jednotlivé krajíce je od sebe potřeba oddělit mikroténovou fólií. Na obal také nezapomeňte napsat, o jaký typ chleba jde a datum jeho zmrazení. Výhodou nakrájeného chleba je to, že si z mrazničky můžete vyndat vždy jen tolik, kolik potřebujete. 

Jak správně rozmrazit chléb

Rozmrazovat chléb můžete v zásadě čtyřmi způsoby. Nejčastějším je nechat ho přirozeně rozmrazit při pokojové teplotě. Odstraňte obal, ve kterém byl zamrazen, a nechte ho stát. Počítejte však přibližně s třemi hodinami, pokud jste chléb zmrazili v celku. 

Druhou rozšířenou možností je rozmrazování v mikrovlnné troubě.

Třetí, poměrně rychlou a méně známou metodou, je využít topinkovač při nastavení nižší intenzity ohřevu. To však lze využít pouze v případě, že jste si chléb před zmrazením nakrájeli.

Méně rozšířeným způsobem, je vložit chléb nebo jiné pečivo do klasické trouby. Bochník v alobalu vložte do trouby rozehřáté na 200 stupňů asi na čtvrt hodiny. Pak alobal opatrně odstraňte a chléb dejte ještě na několik minut zpět do trouby. Při dodržení správné teploty a času ho z trouby vytáhnete voňavý a křupavý, k nerozeznání od právě koupeného.

Pozor na vyschnutí

Platí, že klasické rohlíky a housky v troubě rozmrazujeme při nižší teplotě (max. 75 °C) a zpravidla jen pár minut, aby nevyschly a neztvrdly. Chléb rozmrazujeme při teplotě 50 až 100 °C. Při vyšší teplotě se sice rozmrazí dříve, riskujeme však, že kůrka vyschne a chléb bude tvrdý. Při nižší teplotě musíte počítat s tím, že dokonalé rozmražení může trvat i hodinu.

V mrazničce vydrží měsíce

Mražení chleba či jiného pečiva je efektivní způsob, jak ho uchovat čerstvé opravdu dlouhé měsíce. Některé zdroje uvádějí, že chléb můžete zmrazit dokonce až na 8 měsíců! Je však třeba počítat s tím, že čím delší doba zmrazení, tím více chléb ztrácí na kvalitě a chuti. 

Další zajímavé články