Kultura a styl

Průvodce čištěním trouby krok za krokem. Každá část si zaslouží jiný přístup i mycí prostředky

Správným čištěním prodlužujete životnost vašeho spotřebiče

autor

Jitka Wolfová

18. ledna 2022

 
FOTO / Depositphotos
Někteří z nás mají to štěstí, že disponují moderní troubou, na které stačí zmáčknout tlačítko a veškerá špinavá práce jde mimo nás. Pak je tu ale druhá skupina lidí, kteří milují svou starou troubu a nemají důvod ji měnit za novou, protože stále dobře slouží. O každou troubu je však potřeba řádně pečovat a udržovat ji v čistotě. Pojďme se podívat, jak na to.
Reklama

Špinavá trouba není nic, čím by se měla správná hospodyňka chlubit. Nejenže to působí nevzhledně, ale špinavá trouba dokáže pokazit dojem z celé kuchyně, byť je sebelépe uklizená. Plus zanesená trouba hůř peče, uvolňuje toxické látky a pachy do připravovaného jídla a navíc se zvyšuje i pravděpodobnost nebezpečí požáru. Nestačí jen občas zvenku otřít dvířka od cákanců, troubu je potřeba mýt pravidelně, a to každou její část od roštů až po knoflíky.

Špinavá trouba zvyšuje nebezpečí požáru

Jak vyčistit vnitřek trouby

Vyjměte rošty a další volné předměty (především pekáče a plechy) z vnitřku vaší trouby. Kolem trouby rozložte na podlahu papírové utěrky a vytvořte si pastu z 3/4 hrnečku jedlé sody a 1/4 hrnku vody. Navlékněte si gumové rukavice a naneste pastu po celém vnitřku trouby. Vyhněte se však topným tělesům a dvířkům trouby. Pastu rozetřete buď prsty, hadříkem, nebo větším štětcem. Věnujte přitom zvýšenou pozornost místům s velkým množstvím nečistot. Troubu zavřete a nechte pastu působit přes noc. Druhý den setřete pastu vlhkým hadříkem a na více zanesených místech si pomozte plastovou stěrkou. Zbytky jedlé sody pak odstraňte textilií namočenou v octu a následně ještě omyjte hadříkem a vodou.

Jak čistit rošty trouby

Každý, kdo kdy čistil rošty nebo mřížky na plynovém sporáku, ten ví, že je to nepříjemná práce, která se ale čas od času musí bohužel udělat. Čistých roštů nejlépe docílíte tak, že jim připravíte horkou lázeň z vody a prostředku na mytí nádobí, případně rozdrobené tablety do myčky. Namočte rošty do lázně přes noc do umyvadla (případně do vany - dle velikosti vašich roštů). Nakonec si vezměte k ruce drátěnku nebo hrubou houbičku a rošty vydrhněte, opláchněte a osušte. Pracujte v gumových rukavicích.

Jak vyčistit skleněná dvířka trouby

Opět si vytvořte pastu z jedlé sody a vody ve stejném poměru, jako když jste čistili vnitřek trouby. Pastu rozetřete na sklo hadříkem z mikrovlákna a nechte působit alespoň 20 minut. Pomocí vlhkého hadříku poté pastu jemně setřete a sklo vyleštěte suchým hadříkem.

Jak čistit knoflíky trouby

Při čištění knoflíků trouby se vyvarujte přímého postřiku jakýmkoli tekutým prostředkem, protože by mohl zatéct do míst, kde voda nemá co dělat. Raději vetřete malé množství saponátu do vlhkého hadříku a důkladně otřete knoflíky a jejich okolí. Opláchněte vlhkým hadříkem, dokud neodstraníte veškeré zbytky saponátu. Když takto budete postupovat pravidelně po každém vaření, nebude jiný způsob čištění potřeba.

Jak často čistit troubu

Jak často budete troubu čistit, by mělo záviset na tom, jak často ji používáte. Pokud pečete v troubě každý den večeři a obden moučník, měli byste ji důkladně vyčistit jednou za dva až tři měsíce, případně dříve dle aktuálního stavu. Používáte-li troubu jen velmi zřídka, stačí ji vyčistit jednou za půl roku. Tak jako tak to berte jako investici vašeho času do spotřebiče, ale i vašeho zdraví. Pomáháte tím troubě vydržet déle a snižujete pravděpodobnost vzniku požáru.

Zdroj: allrecipes.com, bhg.com.au.

Další zajímavé články