Srdečník obecný, Leonurus cardiac, je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, připomínající obyčejnou kopřivu. Této bylině se také říká lví ocas, což je odvozeno od jejího rodového jména. Srdečník má své místo v lékařské historii. Kdysi se používal při léčbě slabostí srdce.
V současné době se pěstuje jako léčivá rostlina v Severní Americe, Asii i v některých částech Evropy. U nás roste především na loukách či pastvinách, a to od nížin až po pahorkatiny. Má rád sušší písčité půdy s dostatkem slunečního svitu. Obvykle dorůstá do výšky od 0,5 do 1,5 metru.
Pro zdravotní účely se sbírají listy i květy. Také se seřezávají asi 30 cm dlouhé vrchní části stonků. Plody se semeny je třeba vynechat. Rostlina se suší nejlépe ve stínu zavěšená ve svazečku.
Co srdečník obsahuje?
- třísloviny
- éterické oleje
- hořčiny
- flavonoidy, například kvercetin a rutin
- je zdrojem organických kyselin, zejména kyseliny citrónové, jablečné nebo vinné
- obsahuje množství minerálních látek i vlákninu
Jak působí na naše zdraví?
Srdečník obecný přirozeně podporuje imunitní systém. Nejvíce však ovlivňuje srdce a celý kardiovaskulární systém. Jeho užíváním lze stabilizovat tlukot srdce a snížit vysoký krevní tlak. Představuje účinnou prevenci před kardiovaskulárními onemocněními.
Jak srdečník působí na naše zdraví?
- chrání nervový systém
- odstraňuje nervozitu, pocity úzkosti a stres
- zajišťuje klidnější spánek
- tlumí hysterii
- pomáhá při migréně
- stimuluje funkci štítné žlázy
- pomáhá při poruchách trávení
- léčivé účinky srdečníku se dobře uplatňují i při onemocnění prostaty
Připravte si čajovou směs na uklidnění a posílení srdce
Ingredience
- nať srdečníku
- nať meduňky
- kořen kozlíku
- nať třezalky
- květ a list hlohu
Příprava
Dvě lžíce směsi vložíme do půllitru vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho třikrát denně po třetině množství. Místo kořene kozlíku můžeme přidat do hotového čaje kávovou lžičku kozlíkové tinktury.
Sběr
Na sběr a sušení srdečníku si budete muset ještě počkat. Sušenou nať však lehce zakoupíte ve specializovaném obchodě či lékárně.
Kdy je srdečník rizikový?
Před užíváním srdečníku byste však měli vědět ještě několik důležitých informací. Jeho užívání totiž není vhodné pro těhotné a kojící ženy. Srdečník může mírně ředit krev, proto by jeho užívání měly zejména osoby s poruchami srážlivosti krve konzultovat s lékařem.