Bylinky a koření

Nezáleží jen na tom, jak jídlo osolíte, ale také v jaké chvíli sůl přidáte. Jinak je to u masa, těstovin i polévek

Sůl a kvalitní koření jsou základem každého jídla

autor

Anna Janoušková

05. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Bez soli by žádné jídlo nemělo tu správnou chuť. Nezáleží však pouze na tom, kolik soli přidáte. Při vaření jde také o to, v jaké chvíli sůl do pokrmu přidáte. Načasování může být klíčovým faktorem, pokud se snažíte, aby bylo jídlo co nejchutnější.
Reklama

Pokud také patříte mezi ty, kteří si oběd na talíři solí ještě před tím, než ho ochutnají, protože jste zvyklí, že jídlo většinou není dosolené, děláte nejspíš chybu už při přípravě pokrmu. Když totiž víte nejen kolik, ale také kdy sůl do jídla přidat, hotový pokrm nebude potřebovat na talíři ani zrnko soli navíc.

Bez soli to zkrátka není ono

Nemůžeme vám poradit konkrétní chvíli, která by šla použít pro všechny pokrmy stejně. Každý pokrm vyžaduje sůl v jinou chvíli a jak se můžete přesvědčit, na správném načasování přidání soli opravdu záleží.

Těstoviny

Těstoviny uvařené v ne(d)osolené vodě chutnají mdle a dokážou pokazit chuť sebelepší omáčky. Pokud se to pak pokusíte napravit osolením již uvařených těstovin, docílíte jen toho, že chuť soli bude příliš silná a výrazná a zůstane jen na povrchu. Jediný správný postup zní: osolte vodu na těstoviny tak, aby byla slaná jako moře (na litr vody lžíci soli). Sůl přidávejte vždy až ve chvíli, kdy se voda začne vařit. Až poté přisypte těstoviny. Pokud tento postup nedodržíte, nebudete schopni uhlídat ideální čas a vaše těstoviny možná  nebudou al dente. Totéž platí u vaření brambor.

Maso

Asi není potřeba opakovat, že sůl odčerpává z potravin vlhkost a ve chvíli, kdy potraviny osolíme, začne z nich vytékat šťáva. Chystáte-li se maso grilovat nebo rychle opékat, solte ho ideálně až po tepelné úpravě. Jinak hrozí, že vám maso pustí šťávu a místo opékání ho budete dusit. Pokud ho však dusit chcete, je potřeba je nasolit předem. U vnitřností platí pravidlo, že je vždy solíme až po změknutí, jinak zůstanou tuhé.

Luštěniny

Ve většině kuchařských knih se dočtete, že čočka, fazole, cizrna a další luštěniny je potřeba solit až po uvaření, protože jinak vám nezměknou. Je pravda, že solení luštěnin prodlužuje dobu vaření, naopak nesolené luštěniny dříve změknou. Pokud ovšem přidáte do vody při vaření soli jen trochu, luštěniny ji do sebe vtáhnou a výsledný pokrm bude rovnoměrně slaný.

Saláty

U salátů platí téměř totéž jako u steaku. Vhodná doba solení je až na talíři, protože přidáte-li sůl do salátu moc brzy, čerstvá zelenina změkne a zbytečně pustí šťávu. 

Chléb a pečivo

Zapomněli jste někdy při pečení chleba osolit těsto? Pokud ano, nejspíš to podruhé už neuděláte. Pokud totiž neosolíte těsto, žádné množství soli nebo slaného másla po upečení vám nepomůže.

Zdroj: myrecipes.com, stobklub.cz.

Další zajímavé články