Lidé si čím dál tím častěji rádi připlatí za kvalitu, a tak přirozeně nároky na naše nejmladší sváteční víno rostou. Aby se víno uchytilo a především, aby prošlo testem nezávislé komise, musí dosáhnout alespoň osmdesáti bodů ze sta. Je možné ho vyrobit pouze z některých odrůd, mezi které se řadí Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.
Letošní ročník je podle posledních zpráv nejlepší za celou historii, což ve své tiskové zprávě uvedl Vinařský fond. Nejkvalitnější Svatomartinská vína letos budou z odrůdy Müller Thurgau. Nesou chuť po tropickém ovoci, broskvích a angreštu, ovšem ani další odrůdy nezůstávají pozadu. Svatomartinského vína se letos vyrobilo zhruba o 15 % méně, ale jeho kvalita je nadstandardní.
Jak ho poznat
K Svatomartinské huse patří mladé víno už od pradávna. Nejen vinaři, ale i my, obyčejní smrtelníci, jej milujeme pro jeho lehkost, šťavnatost a jemnou ovocnou chuť. Poznáme ho tak, že je na etiketě lahve zobrazen svatý Martin na koni. Jelikož se jedná o vína, která by se měla brzy vypít, je jich v obchodě každý rok jen omezené množství a někdy se i může stát, že na vás pro vysoký zájem zkrátka nezbyde.
Pokud ale máte rádi spíš sladká vína, tak u vás Svatomartinské neuspěje. Vždy se jedná o suché víno. Pod touto značkou ale můžete dostat jak bílá, tak růžová i červená vína, přičemž každé je trochu jiné a každé se hodí k jiným pokrmům. Bílé bývá svěží s jemnou ovocnou chutí, růžové je příjemné, dobře se pije a má rovněž jemný nádech ovoce. Červené, které se ke Svatomartinské huse hodí nejlépe, bývá hladké a sametové.
Hledejte kvalitu
Chcete-li dostat to nejlepší Svatomartinské víno, pořádně si prohlédněte lahev, kterou kupujete. Hledejte svatého Martina na koni, ale zkontrolovat musíte také datum výroby. Některé obchody se nezdráhají doprodávat loňské, nebo dokonce i starší víno, což by být nemělo, ale občas se to děje. A pokud si kupujete to nejmladší víno, byla by škoda si koupit to loňské. Navíc toto víno bývá ošetřeno jiným způsobem než klasická vína a je určeno k brzké spotřebě. Rozhodně nepatří mezi archivní vína a archivovat by se nemělo. Svatomartinské víno by nemělo být konzumováno později, než na Velikonoce.
K čemu se hodí
Bílá a růžová varianta Svatomartinského vína je vhodná především k rybám a sýrům, ale jsou i tací, kteří jej rádi popíjejí i během slavnostního oběda k huse. Červené Svatomartinské víno je i přes svou lehkost mladého vína o trochu těžší a hodí se k těžším vydatnějším jídlům. Šťavnatá husička s křupavou kůrčičkou, domácím knedlíkem a červeným sladkým zelím je společně s mladým vínem tou nejlepší kombinací.
Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz, vino-klub.cz.