Komerční sdělení

V jaké formě skladovat a konzumovat ovoce pro zachování co nejvíce vitaminů?

Máme pro vás pár tipů!

autor

Lucie Wirthová

03. března 2023

 
FOTO / Diana
Ovoce bychom měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Je tomu tak především kvůli obsahu minerálů a vitaminů. Jenže obsah vitaminů můžeme nevhodnými kroky značně snížit. Jak to tedy udělat, aby jich v každém plodu zůstalo co nejvíce?
Reklama

Začíná to již při nákupu

Vaše cesta za konzumací ovoce s co nejvyšším obsahem vitaminů začíná již při nákupu. U jednotlivých prodejců jsou k dostání různé plody dle původu či jakosti. Nejvíce vitaminů najdete, jak jistě tušíte, v čerstvém ovoci první jakosti. Mnoho plodů v obchodech ale zdaleka není tak čerstvých, jak se může zdát. Například banány se sklízejí ještě dlouho před dozráním, na cestu přes moře vyplouvají zelené a postupně dozrávají. Obsah vitaminů je ale logicky nižší oproti kusům, které dozrály na plantáži a dostaly se k nám letecky. To platí i o mnoha dalších druzích nejen tropického ovoce (ananas, citrusy, mango apod.). Jenže letecky přepravované ovoce je samozřejmě dražší než to, které je dovezeno pomalejšími metodami.

Kromě toho vybírejte v obchodech ovoce, které není nijak potlučené, nebo dokonce nezahnívá. Zkrátka se snažte preferovat i po vizuální stránce zdravě vypadají kousky. Nekupujte ovoce v horší jakosti jen proto, že je zrovna ve slevě.

Pozor na skladování

Další roli hraje to, jak budete ovoce skladovat. Čerstvé ovoce byste měli nechávat ideálně ve tmě a chladu, lednice je ale pro většinu plodů chladná až příliš. Nejlepší volbou bude sklep nebo spíž s chladnější pokojovou teplotou.

Pokud potřebujete ovoce uchovat po delší dobu, nastudujte si, jak s jednotlivými plody naložit. Jednou z vhodných variant může být konzervace, vyrobit můžete marmelády, džemy či kompoty. Zkusit můžete i usušení plodu v domácí sušičce ovoce nebo zamražení.

Zkuste ovoce sušené mrazem

Další variantou je koupě ovoce, které je již připraveno k dlouhodobému skladování. Vyjma výše zmíněných variant, z nichž všechny kromě domácí přípravy seženete i v obchodech, je skvělou volbou lyofilizované ovoce. Jde o ovoce sušené mrazem. Nepředstavujte si ale mražené ovoce. Ovoce sušené mrazem je za velice nízkých teplot zbaveno takřka veškerého obsahu vody, poté jej lze skladovat při pokojové teplotě. V původním obalu takto vydrží dlouhé měsíce. Z hlediska zachování živin jde přitom o jednu z nejšetrnějších metod konzervace vůbec. Potravina je navíc velice lehká a skladná, jde tedy rovněž o skvělou volbu na cesty. Rychle doplníte energii i vitaminy a minerály a ještě si pochutnáte.

Záleží i na zpracování

Ovoce jezte nejlépe celé i se slupkou (pokud je samozřejmě slupka jedlá). Před konzumací ovoce jen krátce omyjte studenou vodou. Pokud ovoce nakrájíte, snězte jej ihned. Oloupané a nakrájené ovoce již ke skladování není příliš vhodné – pouze krátkodobě v lednici v uzavřeném obalu.

Další zajímavé články