Orchideje jsou zpravidla nenáročné květiny, ale jakmile se jim něco nelíbí, začnou mít vrtochy. Ty se pak projevují například žloutnutím listů, chřadnutím nebo i opadáváním nasazených poupat. Naštěstí každý problém je řešitelný. I opadávání poupat.
Nároky na pěstování
Aby orchideje prospívaly, potřebují stálou pokojovou teplotu bez velkých výkyvů a poklesů pod 18 °C, dostatek světla, nikoli však přímé slunce, proudící vzduch (ne ale průvan) a pravidelnou mírnou zálivku. Aby orchideje dobře prospívaly, potřebují zasadit do speciálního vylehčeného substrátu, který je dobře propustný a také přiměřeně kyselý. Toto jsou všechno faktory, které, pokud je nedodržíte, mohou mít vliv na její květenství.
Změna místa
Pokud vám u orchidejí začaly opadávat nasazená poupata těsně před rozkvětem, důvodů může být hned několik. Tím nejčastějším je, že jste orchidej přemístili z jejího oblíbeného místa. Takovou změnou se orchidej často oslabí a veškeré své síly pak musí vynaložit na to, aby se novým podmínkám přizpůsobila.
Blízkost ovoce
Nemáte náhodou v blízkosti orchidejí jablka či jiné ovoce? Pak pozor. Ovoce totiž při zrání produkuje etylen, který má za následek opadávání poupat.
Světlo a průvan
Konkrétně u odrůdy Phalaenopsis velmi často opadávají poupata v zimním období. Důvodem je nedostatek světla. Proto pokud to jde, mějte Phalaenopsis v zimních měsících co nejblíže oknu, ale pozor, rostlina se nesmí v žádném případě okna dotýkat. Buďte však opatrní při větrání. Studený proudící vzduch totiž může rostlině hodně uškodit. A ta kvůli tomu může přijít o všechny květy.
Rosení
Poslední, a velmi častou příčinou opadu poupat bývá rosení. Je sice pravda, že orchidej kromě pravidelné zálivky potřebuje také vzdušnou vlhkost. Ale pokud vodou navlhčíte i poupata, ta následně uschnou a upadnou. Proto roste dál orchidej, ale vyhýbejte se poupatům. Květinu také nezapomeňte čas od času přesadit.
Zdroj: abecedazahrady, gardeningknowhow.com.