Zdraví

Křen je vynikající příloha k masu. Jeho léčivé vlastnosti jsou ještě lepší než jeho chuť

Křen celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci

autor

Klára Sanders

09. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Křenová omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému a uzenému masu jsou známé pochoutky. Křen se dá skvěle využít v kuchyni, ale díky svým léčivým účinkům také jako přírodní lék.
Reklama

Křenu se říká "český ženšen". Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Zároveň má silné antibiotické a antiseptické účinky. 

Látky, které křen obsahuje

Křen je pěstován na mnoha zahrádkách. Často roste planě, rozmnožuje se kořeny. Obsahuje řadu velmi důležitých látek. Má velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B a thioglykosid, který se po strouhání mění na hořčičné silice. Křen obsahuje také velké množství minerálů. Například je dobrým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, železa, mědi, fosforu, síry a chlóru. Křen má široké spektrum použití v léčbě.

Je účinný proti bakteriím i virům

Křen se uplatňuje významně proti různým bakteriím a virům. Působí také na různé houby a prvoky. Díky obsahu látek rozpouštějících hleny je dobrým pomocníkem při zánětech nosních dutin, při zánětu průdušek a dalších nemocí tolik typických pro toto chladné období. Své účinky má i při tak závažném virovém onemocnění, jako je chřipka. Své protivirové účinky uplatní i jako podpora při léčbě virové hepatitidy, tedy žloutenky.

Trávení, zadržování vody, močové kameny

Použití křenu k různým i těžším jídlům není náhodné. Naši předkové vysledovali, že člověk po křenu lépe tráví. Stačí proto malé množství křenu a významně se zvyšuje produkce trávicích šťáv a také se zlepšuje chuť k jídlu. Pomocí křenu si ale můžete zlepšit situaci při zadržování vody. Tento kořen je dobrým diuretikem a zbaví vás nejrůznějších otoků. Křen působí i proti vzniku močových kamenů.

Revma a pokožka

Křen se dá používat i zevně ve formě obkladů. Křenové placky tak uleví od revmatických potíží a bolestí. Přiložit je můžete i na bolavé a ztuhlé svaly. Tím, že se uplatní i protizánětlivý účinek, lze počítat s úlevou u artrózy.

V kombinaci s mlékem a tvarohem křen řeší flíčky na kůži. Když smícháte nastrouhaný křen s olivovým olejem, získáte účinnou masážní emulzi na vlasy, která podpoří kořínky a zkvalitní růst vlasů. Je třeba ji nechat asi dvacet minut působit.

Další účinky

Antibakteriální účinky se uplatní i proti salmonele či dokonce tyfu. Křen se používá i při dně a chudokrevnosti. Konzumace dvou lžiček denně významně zlepší stav vaší kůže a současně bude dobrou prevencí řady onemocnění.

Další zajímavé články