Pití

Jablka jsou výborným zdrojem vitaminů posilující imunitu. Pokud jste měli bohatou úrodu, vyrobte si z nich elixír zdraví

Jablečný mošt je velice osvěžující a blahodárný nápoj, díky kterému jde uchovat vzácný podíl vitaminů a minerálů na zimní období

autor

Natálie Sováková

15. září 2020

 
FOTO / JumpStory
Moštovací sezóna zahájena. Jablek se urodilo dosti a jednou z možností jak zpracovat toto neobyčejným ovoce je výroba zdravého a lahodné nápoje.
Reklama

Jablka patří mezi osvědčený zdroj vitaminů, navíc regulují trávení, bojují proti infekcím, mají detoxikační a regenerační účinky, posilují imunitu a dokonce i omlazují.

Zásoby tohoto ovoce si můžete vytvořit mnoha různými způsoby - vypálit z nich pálenku, nasušit křížaly, udělat kompot, uvařit marmeládu, nebo vyrobit mošt. A právě šťáva z jablek obsahuje vysoké množství fenolických látek, které v těle člověka fungují jako antioxidanty.

Čerstvá šťáva bez chemie

Jablečný mošt si můžete buď zpracovat doma, nebo najít moštárnu, která mošt vyrobí z vámi dovezených jablek a jistotou, že jde o výrobek bez chemie a dochucovadel. Také díky běžně dostupným odšťavňovačům můžete mít denně na stole čerstvou šťávu.

Pomůže se spaním i pletí

Jablka mají úžasné vlastnosti. Jednou z nich je například vysoký obsah ovocného cukru, který vám vydrží v těle mnohem déle než chemický. Díky obsahu svých látek dokáže jablko, jeho šťáva nebo čaj z něj pomoci při usínání a odbourání stresu. Dalším benefitem moštu je velký obsah minerálních látek podporujících lepší prokrvení pleti.

Přírodní lék plný vitamínů

Pouhá sklenka moštu denně vás dokáže ochránit před nádorem, infarktem i mrtvicí. Navíc obsahuje vitaminy A, B, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K, H… Výrazný podíl draslíku zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů. Vysoký obsah fosforu je zase prospěšný pro děti - tento prvek prospěšně působí na mozkové buňky a zlepšuje paměť.

Mošt obsahuje tolik zdravých látek, že je to opravdu nefalšovaný elixír zdraví a skvěle funguje jako prevence před chřipkou a nachlazením.

Jak mošt skladovat?

Čerstvý mošt vydrží skladovaný v chladu pouze několik dní, pak začne kvasit. Mošt v uzavřených nádobách můžeme uchovávat v lednici 3 - 5 dní.

Zmražení

Pro delší skladování je možné ho zamrazit v plastových lahvích nebo sterilovat ve sklenicích. Zamražení v PET lahvích je nejjednodušší a mošt je po rozmrazení jako čerstvý. Limitem je však velikost mrazáku a tak tímto způsobem neuchováte velké množství.

Pasterizace

Mošt nalijte do dobře vymytých skleněných lahví, ale ne až po okraj, protože teplem při konzervaci se objem šťávy zvětšuje. Lahve vložte do zavařovacího hrnce, zalijte až k hrdlům vodou a zahřívejte na teplotu 75 až 80 °C. Po dosáhnutí předepsané teploty lahve vyjměte, uzavřete ihned zátkami a položte do vodorovné polohy. Mošt uložte na chladné místo, např. do sklepa.

Bag in box

Moderním řešením je plnění moštu do tzv. bag in box. Jedná se o obal ze speciální potravinářské fólie se stáčecím ventilem umístěné v kartonové krabici. Při stáčení se dovnitř nedostává vzduch, po vylisování prochází pasterizací. Trvanlivost moštu v tomto obalu je zhruba 6 měsíců a jejich kapacita je obvykle kolem 5 litrů.

Další zajímavé články