Zdraví

Podívali jsme se na zoubek pekanovému oleji. Jeho účinky na naše tělo jsou ohromující

Pekanový olej u nás není tak známý jako jiné oleje

autor

Erika Tomanová

21. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Pokud jste ještě nevyzkoušeli rostlinný olej, na jehož přípravu byly použity různé druhy ořechů, je na čase to napravit. Přírodní nesolené oříšky dokáží příznivě podpořit naše zdraví a stejně úžasné jsou i oleje z nich. Dnes jsme se podívali na zoubek oleji z pekanových ořechů.
Reklama

Pekanový olej u nás není tak známý jako oleje z jiných ořechů. A je to škoda, protože tento olej je opravdu výborný. Používá se k prevenci a léčbě různých problémů a nemocí. Pekanový olej je přírodní lék používaný tradičně ve starých mexických i amerických kulturách na kožní problémy a může se pyšnit i dlouhým seznamem živin.

Čím je charakteristický právě tento olej? 

Pekanový olej se připravuje šetrným lisováním pekanových ořechů za studena. Kvalitní panenský olej je v prvé řadě zdrojem mnoha důležitých látek a má vysokou nutriční hodnotu. Tak jako samotné ořechy, i olej je bohatý hlavně na zdravé tuky, přičemž našemu tělu doplní cenné mastné kyseliny.

Pekanový olej je účinná prevence proti mnoha nemocem

V jeho složení najdeme i nepostradatelný vitamín E, který v našem těle zastává funkci antioxidantu. Rovněž nabízí kombinaci několika důležitých minerálních látek a stopových prvků, včetně manganu, železa, draslíku, hořčíku i selenu. Olej z pekanových ořechů je skutečně specifický hlavně svou příjemnou chutí a ořechovým aroma. 

Zdravotní přínos pekanového oleje

Je lehce stravitelný a nezatěžuje trávení, právě naopak, má příznivý vliv na trávicí procesy. Pekanový olej podporuje zdraví tlustého střeva a pomáhá regulovat peristaltiku střev.

Pekanové ořechy a tedy i pekanový olej, jsou bohaté na fosfor, což je jeden z nejdůležitějších minerálů v těle. Fosfor, spolu s vápníkem a hořčíkem, podporuje zdravé kosti a zuby.

Pekany dále mají vysoký obsah železa, což může pomáhat předcházet stavům, jako je anémie.

Vysoká hladina hořčíku v pekanových ořeších a v oleji pomáhá snižovat krevní tlak a působí protizánětlivě. 

Pekany jsou bohatým zdrojem vlákniny, která snižuje riziko různých onemocnění. Mononenasycené tuky, jako je kyselina olejová, se také nacházejí v pekanovém oleji a ty jsou zase vynikající pro zdraví koronárních tepen a pro prevenci mrtvice.

Pekany obsahují mangan, který je velmi silným antioxidantem a je skvělý pro posílení imunitního systému. Tento antioxidant je také účinný pro ochranu vašich nervových buněk před poškozením volnými radikály.

Stará se o pokožku i vlasy

Olej z pekanových ořechů lze používat i zevně, a to při péči o pokožku a vlasy. Pekany obsahují zinek a vitamíny A a E, které hrají důležitou roli při udržování zdravé pokožky. Zinek pomáhá udržovat pokožku zdravou, chrání před infekcí, zatímco vitamíny, které jsou antioxidanty, dodávají pleti jas a záři. Podporuje regeneraci a výživu kůže zevnitř, ale stejně se o ni stará i zvenku. V malém množství jej můžete například přidat do oblíbeného pleťového krému či tělového mléka, nebo ho rovnoměrně nanést na pokožku těla po koupeli.

Můžete jej použít jako masážní olej a je možné ho přidat i do vany s horkou vodou. Taková koupel je skvělá po náročném dni. Uvolní svalstvo a ošetří suchou pokožku.

Díky svému složení olej z pekanových ořechů posiluje i vlasy a zvyšuje jejich odolnost. V malém množství jej lze vetřít do konečků vlasů po jejich umytí. Také ho můžete přidat do masky nebo kondicionéru na vlasy. Díky tomu budou vlasy lesklé, hebké a při pravidelném používání to podpoří jejich růst a hustotu.

Použití v kuchyni

Pekanový olej je vítanou součástí každé zdravé stravy a vhodný je i při dietách. Hodí se na přípravu dresinků i salátových zálivek, lze jej přidat do těstovin, polévek i dezertů. Je poměrně stabilní, a tak je vhodný i na tepelnou úpravu potravin. Pekanový olej může nahradit máslo nebo olivový olej. Jeho bod zakouření je cca 243 °C, což znamená, že se ho nemusíte bát použít i pro přípravu teplých pokrmů.

Další zajímavé články