Pozitivní vliv na náš imunitní systém má hlíva ústřičná, jakož i houba reishi. A co taková houba čaga, respektive chaga? Už jste o ní slyšeli?
Zázrak jménem čaga
Lidovým názvem čaga, respektive chaga, je označována houba zvaná rezavec šikmý (latinsky Inonotus obliquus), která patří mezi nejvíce léčivé houby vůbec.
Jde o dřevokaznou houbu, která parazituje převážně na listnatých stromech, a to zejména na kůře březových stromů, případně na dubech či topolech. Vyskytuje se hlavně v chladnějším podnebí, například v lesních oblastech na severu Evropy či v Rusku na Sibiři.
Jak houbu rozpoznat?
Čaga nevypadá jako běžná houba. Připomíná spíš shluk spáleného dřevěného uhlí. Je nepravidelného tvaru a má výrazné černé či tmavohnědé zbarvení, což způsobuje vysoká koncentrace melaninu. Její vnitřek tvoří měkčí jádro oranžové barvy. Tato houba roste velmi pomalu.
Množství účinných látek
- Čaga v sobě ukrývá množství účinných látek. Má příznivý vliv na imunitní systém člověka a v tradiční medicíně se využívá jako přípravek na podporu obranyschopnosti organizmu.
- Houba je známá i obsahem betulinu, který čerpá přímo ze svého hostitele. Ten patří mezi triterpeny a má různorodé vlastnosti. Působí protizánětlivě, má příznivý vliv na hojení ran, je mu také připisováno antivirové a protinádorové působení.
- Čaga rovněž obsahuje polysacharidy, aminokyseliny, vitaminy i minerální látky, vlákninu, fenoly a mnohé látky s antioxidačními účinky.
Jak nám houba pomáhá?
- Čaga má pozitivní vliv na trávicí systém a podporuje činnost žaludku, slinivky či jater.
- Je účinná při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu, a to například při gastritidě či Crohnově nemoci, ale také může představovat podpůrný prostředek při léčbě mnoha jiných onemocnění zánětlivého charakteru.
- V rámci tradiční lidové medicíny je čaga využívána jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění. I mnohé studie a výzkumy se dnes zabývají schopnostmi této houby zpomalovat růst nádorů.
- Houba pomáhá při kožních onemocněních, například psoriáze či ekzémech.
- Má příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, přičemž může pomáhat jedincům s diabetem 2. typu.
- Čaga má detoxikační účinky, díky obsahu antioxidantů odstraňuje volné radikály a stabilizuje hladinu cholesterolu.
Jak houbu nejlépe využít?
Vysušené plodnice se užívají ve formě čajů, tablet, prášku, tinktury i sirupu. Nejúčinnější je extrakt, který se následně vysuší a dávkuje se do kapslí.
Čaj
Pro běžné pití je vhodný čaj z čagy. Prodává se již porcovaný. Nemá tak silný účinek jako jiné preparáty, ale postačí na stimulaci imunity a pozitivní vliv na trávicí systém. Abyste účinek zaregistrovali, je třeba pít čaj pravidelně a dlouhou dobu.
Tinktura
Čerstvou houbu upěchujeme do uzavíratelné sklenice o velikosti 250 ml. Zalijeme 40% alkoholem a necháme odpočívat po dobu 14 dnů. Přefiltrujeme a užíváme dvakrát denně v množství 15 ml, nejlépe 2 hodiny před jídlem. V případě kožních onemocnění lze tinkturu přiložit ve formě obkladu na postižené místo, maximálně však na 30 minut.