Pomelo neboli citrus maxima pochází původně z Asie. Dnes se pěstuje i v dalších zemích, jako jsou například Indonésie či USA a v menší míře také ve Španělsku. Jelikož se trhá ještě nezralé, dozrává až cestou na náš stůl. Může se tak často stát, že si ještě nezralé pomelo doneseme s velkým zklamáním domů.
Podle čeho vybírat
Aby se nám nestalo, že doma zakrojíme absolutně nezralé a suché pomelo, které naše chuťové pohárky neuspokojí, jelikož chuť nemá téměř žádnou, musíme vědět, jak si v regálech umět vybrat. Nikdy nekupujte takové, které má zelený odstín. Koukejte spíš po žlutém až oranžovém, které je na pohmat měkké. I tak se vám ale může stát, že ho doma rozkrojíte a nebude to ono.
Nejlepší je v sezóně
Konzumní zralost pomela přichází až koncem listopadu, ne-li začátkem prosince. Nyní je tedy ten pravý čas, kdy seženete šťavnaté a zralé pomelo.
Jak pomelo správně jíst
Hlavně ho nikdy nejezte stejně, jako třeba pomeranč. Pomelo je nutné předem důkladně oloupat, a to nejen od průhledných bočních slupek, ale i od tenké bílé slupky, která se nachází těsně pod kůrou.
Pokud byste konzumovali pomelo i se slupkami, nezvládli byste s chutí sníst víc než jeden měsíček. Dopředu si oloupejte celý plod, naporcujte, vložte do misky a pak už ho snězte klidně všechen. Svou chutí vás ohromí a navíc vám na 100 g dá neuvěřitelných 130 % doporučené denní dávky vitaminu C.
Hlavně si ale pamatujte, že jakmile ho koupíte, měli byste ho sníst do tří dnů. Jakmile ho totiž jednou rozkrojíte, musíte ho urychleně spotřebovat. Má totiž tendenci rychle vysychat.