Tipy a triky

I na podzim to u vás může rašit jako na jaře. Vypěstujte si šťavnatou zeleninu z odřezků, které by jinak skončily v koši

Nevyužité zbytky zeleniny mohou ještě dobře posloužit

autor

Kateřina Korňová

09. listopadu 2021

 
FOTO / Pexels
Pohled na pozdně podzimní krajinu je smutný. Na rozdíl od prvních dnů totiž stromy ztratily většinu barevných listů a příroda působí smutně, mrtvě. Oživte to tedy alespoň u vás doma a vypěstujte si na parapetu čerstvé výhonky z odřezků, pro které již nemáte uplatnění.
Reklama

Kdybychom spočítali, kolik odřezků od mrkve, celeru, petržele, salátu či jarní cibulky nebo pórku ročně vyhodíme, byly by to desítky kilogramů. Přitom nám mohou ještě skvěle posloužit, jelikož z nich lze vypěstovat chutné a šťavnaté lístky, které se hodí do polévek, pomazánek či salátů.

Opětovným pěstováním šetříte přírodu i vaši kapsu

Nejde ale jen o radost z využití potravin, které už považujete za odpadky. Když si spočítáte, kolik jídla ještě umí odřezky poskytnout, dojdete k tomu, že i slušně ušetříte, jelikož nemusíte kupovat novou zeleninu. Navíc je to skvělý projekt i pro vaše děti, které naučíte nevyhazovat jídlo, šetřit potraviny a navíc jim ukážete, jak to v přírodě funguje. Z rašících "odpadků" pak budou nadšené nejen vaše děti.

Je to opravdu velmi jednoduché. Pouze schovejte skrojky zeleniny, zbytek cibule nebo i vyschlé stroužky česneku, které vám již k ničemu neposlouží, a umístěte je do sklenice s vodou. Obden pak vodu dolévejte a jednou za čas ji vyměňte. Uvidíte, jak se vám brzy parapet zazelená a poskytne vám výhonky plné živin a vitaminů.

Zpočátku se nic neděje

Odřezky umístěte buď do porcelánové nádobky, květníku, skleničky, hrníčku nebo klidně kelímku od jogurtu. Zkrátka co máte k dispozici. Nejlépe se jim bude dařit na parapetu situovaném na jih, ale vyrostou vám i severním směrem. Jen to bude déle trvat. Nenechte se odradit tím, že v prvních pár dnech, ba dokonce v prvním týdnu, nezaznamenáte u skrojku zeleniny žádnou aktivitu. Nevzdávejte to a pilně zalévejte dál. První známky, že se něco děje, zaznamenáte zhruba po týdnu, po dvou týdnech již bude váš parapet zelený.

Kdy lze sklízet a jak dlouho se dá využívat

I když to chvíli potrvá, vydržte, jelikož třetí týden vaše recyklovaná zahrádka zaznamená první úspěchy. Sklízet pak můžete průběžně odstříháváním jednotlivých výhonků. Z výhonků kořenové zeleniny se můžete těšit jen jednou, ale česnek a cibule vám poskytnou čerstvé klíčky hned několikrát a sklízet je tak můžete i několik týdnů. Řapíkatý celer nebo jarní cibulky pak můžete klidně i zasadit do hlíny.

Jaké druhy zeleniny lze pěstovat

Česnek

Máte-li seschlé stroužky česneku, které v pokrmech chutnají spíš hořce, nevyhazujte je, ještě vám skvěle poslouží.

Mrkev, celer, petržel

Kořenová zelenina sice obrazí jen jednou, ale zato vás obdaruje nádhernou zelenou natí, která se hodí do salátů, polévek či pomazánek.

Bazalka

Bazalku můžete snadno namnožit. Stačí, když ustřihnete pár lístků i se stonkem a necháte vyrašit kořeny ve vodě. Pak už stačí jen zasadit a nová rostlinka je na světě.

Jarní cibulka

Skrojky jarní cibulky poskytnou chutné výhonky během týdne a sklízet je lze opakovaně.

Římský salát

Odříznutý spodek salátu vložte do misky s vodou a čekejte tři týdny, až vyraší nové listy.

Řapíkatý celer

Spodek řapíkatého celeru vložte do nádoby s vodou a nechte růst. Brzy se objeví nové lístky.

Cibule

Odkrojenou část cibule v místě s kořeny položte na hlínu a zalijte. Po pár týdnech vám začnou růst nové cibule. Poté posypte další hlínou, ať je vše schované.

Zdroj: urbancultivator.net, gardentech.com.

Další zajímavé články