Tipy a triky

Kvašená zelenina je poklad pro lidské zdraví. Připravíte si ji snadno za pár korun

Okurky v nálevu jsou nejen chutné, ale i zdravé

autor

Marie Slováková

16. srpna 2020

 
FOTO / JumpStory
Kvašené okurky nebo zelí v domácnostech našich babiček nikdy nechyběly. Dnes se nakládané zelenině říká picles a řadí se dokonce k superpotravinám. Zvyšuje imunitu a je velkým bojovníkem proti bacilům. Zatím jste nepodlehli tomuto trendu? Pomoci může pár šikovných pomocníků.
Reklama

Mezi zavařenými okurkami a tzv. kvašáky je jeden velký rozdíl: sterilované sice déle vydrží, ale v těch kvašených zůstává díky prospěšnému mléčnému procesu více vitaminů. Kvašená zelenina není výmysl posledních let, má obrovskou tradici. Napomáhá k lepšímu fungování střev a pomáhá také při dietách.

Práci usnadní celá souprava

Možná si představíte třicetilitrový kameninový hrnec, ve kterém se kvasilo dřív, a už předem to vzdáte. Takové množství přece není možné sníst, aniž by se nezkazilo! Vhodnější je proto pořídit si menší nádobu. Kuchyňští výrobci nabízejí v dnešní době celé soupravy pro domácí kvašení. Jsou skladnější a pořídit si je může kdokoliv. Stojí jen pár stovek korun. Hodit se může do domácnosti i zavařovací hrnec.

Víčko postupně uvolňuje tlak

Soupravu na kvašení tvoří obvykle sklenice se vzduchotěsným víčkem. To je opatřeno speciálním ventilem, který uvolňuje tlak vznikající během kvašení a do sklenice nevpouští vzduch. Mívá několikaletou záruku a dá se mýt i v myčce.

Nezřídka k ní dostanete i recepty pro přípravu domácího kysaného zelí, kvašených okurek, nakládané zeleniny a oblíbeného pikantního nakládaného čínského zelí kimchi. Pokud byste rádi kvasili v menším množství a v běžných zavařovacích sklenicích, stačí si pořídit pouze víčko z odolného plastu s ventilem ze silikonu a nerezavějící oceli. Umyjete jej lehce pod tekoucí vodou.

Zatíží závaží z přírodní keramiky

Zeleninu je při kvašení nezbytné zatížit. Dřív se k tomuto účelu používal těžký kámen, který bylo potřeba pořádně umýt a ideálně vyvařit. Dnes si můžete koupit závaží z přírodní keramiky, které vytvoří ve sklenici kruh. Zatíží krouhanou zeleninu tak, že bude kompletně ponořené v nálevu po celou dobu kvašení.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články