Pokud chcete své pokrmy ovonět lahodnou vůní a chutí vanilky, musíte si správně vybrat, jakou surovinu k tomu použijete. Také záleží na tom, jak vytříbený jazýček máte. Pokud patříte mezi ty, kteří nepoznají rozdíl mezi máslem a margarínem, cukrem a umělým sladidlem, nebo kuchyňskou a himálajskou solí, klidně si kupte vanilkové aroma a není to chyba. Jestliže však chcete trochu víc, budete se muset porozhlédnout po něčem méně syntetickém.
Vanilkové aroma (esence)
Většinou ho seženete v miniaturních lahvičkách a k ovonění vašeho pokrmu stačí opravdu jen pár kapek. Pokud to s vanilkovým aroma přeženete, jídlo bude tak vanilkové, že se nebude dát jíst. Dostanete ho v supermarketech kolem dvaceti korun, ale takové vás nejspíš příliš neuspokojí, protože z vanilky nemusí obsahovat zhola nic. Když se ale porozhlédnete ve specializovaných obchodech nebo na internetu, zjistíte, že když si trochu připlatíte, seženete aroma, které je vyrobeno z kvalitních surovin, které nejsou geneticky modifikované a neobsahují konzervační látky. Takže ne každé aroma je nepříjemná voňavka, která dodá vašemu cukroví podivně vanilkovou vůni, na které vám ale něco nesedí. Je ale fakt, že ať se tváří sebelépe, jedná se pořád o uměle vyrobenou vůni, ať už z kvalitních surovin nebo jejich náhražek.
Vanilkový extrakt
V případě vanilkového extraktu už skutečně mluvíme o výtažku z pravé vanilky, který se vyrábí macerováním vanilkových lusků v alkoholu. Ve výsledku má zlatavou až tmavě hnědou barvu a jeho chuť je velmi výrazná a příjemná, stejně jako vůně. Kvalita extraktu odpovídá kvalitě čerstvého vanilkového lusku. Výhoda tkví v tom, že se lépe zapracovává do těsta, ve kterém pak nejsou patrny semínka vanilky. Samozřejmě je to výhodnější také z ekonomické stránky, jelikož vanilkový extrakt je cenově výhodnější než kvalitní lusk pravé vanilky. Někdy je však jako vanilkový extrakt označeno i aroma či esence, takže si dejte pozor. Vanilkový extrakt u nás stále není tak běžně dostupný jako v zahraničí, a určitě nestojí pod 100 korun. Seženete ho ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Pak je tu ale další varianta, a to: udělat si ho doma.
Vanilkový lusk
Těm, kteří s vanilkou vaří pravidelně, nemůže stačit sebelepší aroma, protože i když je vyrobeno z kvalitních surovin, jeho chuť zkrátka vanilce nepatří. Je to stejné jako nápoj oslazený cukrem a umělým sladidlem – ano, oba jsou sladké, ale na tom druhém vám zkrátka něco nesedí. Vanilkový lusk je čistá podoba vanilky, kterou si musíte před přidáním do receptu zpracovat, ale nabízí originální a skvělou vanilkovou chuť v té nejčistší podobě. Seženete ho od 50 korun výš a jeho nákupem nic nezkazíte. Dbejte jen na to, aby nebyl příliš vysušený. Navíc z něj můžete připravit i skvělý vanilkový cukr nebo právě vanilkový extrakt.
Vanilková pasta
Je asi nejluxusnější podoba vanilky, která se vám bude do těsta skvěle zapracovávat, a to bez práce. Bývá vyrobena z extraktu z bourbonské vanilky a jejích zrníček, proto je podobná spíš obsahu vanilkového lusku než tekutému extraktu. Je to zkrátka něco mezi extraktem a vnitřkem vanilkového lusku. Pasta je rovněž řídká, ale o poznání méně než extrakt. Plus je dobré znát pravidlo, že 1 lžička pasty = 1 vanilkový lusk. Jediná nevýhoda tkví v tom, že ji seženete kolem 500 korun, což není zrovna málo. Ovšem musíte si uvědomit, že vám vydrží klidně rok a že obsahuje hned několik vanilkových lusků v jedné skleněné lahvičce.
Zdroj: healthline.com, zghettablog.cz, svetplodu.cz.