Kultura a styl

Požáry z nedbalosti hrozí v kuchyni hlavně o Vánocích. Na co si dát pozor a jak požár případně řešit

Kuchyně je s blížícími se Vánocemi hojně využívanou místností

autor

Kateřina Korňová

13. prosince 2021

 
FOTO / Pexels
S blížícími se Vánocemi je kuchyně asi nejvyužívanějším místem v celém bytě nebo domě. Pečení cukroví, vánoček, slavnostních obědů o adventních nedělích, to vše z ní činí místnost číslo jedna. K pohodové atmosféře ale moc nepřispěje, když musíte řešit náhle nastalou katastrofu, což požár v kuchyni rozhodně je. O vánočních svátcích navíc není ničím výjimečným.
Reklama

Blíží se nejvýznamnější svátky v roce, které si chceme užít v klidu a pohodě. Myšlenkami jsme ale v průběhu celého adventu někde úplně jinde, a tak se někdy může stát, že zapomeneme na důležité věci, jako například vypnout sporák, nebo položíme kuchyňské utěrky v blízkosti hořáku. To ale zdaleka není vše, co může způsobit domácí požáry.

Na požár v kuchyni je potřeba být připraven

Kolem Vánoc vyjíždějí hasiči každoročně k celé řadě požárů v domácnostech. Ty ovšem nebývají způsobeny pouze vzplanutím vánočního stromečku, ale často vznikají právě v kuchyni. V rámci vánočních příprav se totiž často snažíme stihnout více věcí najednou, napéct všech deset druhů cukroví a do toho zvládat oběd pro příbuzné a ještě stíhat připravovat jedlé dárky. To vše může vést k nepozornosti, která může končit katastrofou.

Troubu hlídejte

Jakmile na sporáku něco vaříte, nebo cokoliv pečete v troubě, nevzdalujte se mimo byt. A to ani v případě, že se pouze chystáte skočit do večerky pro další cukr, nebo chcete se psem obejít blok. Jednak můžete úplně zapomenout, že něco vaříte či pečete, ale rovněž může dojít ke vzplanutí pokrmu, například z důvodu vytečení omastku z pekáče a podobně. Pokud v takové situaci nezasáhnete okamžitě, můžete vyhořet i během pár minut.

Pečicí papír používejte správně

K pečení na pečicím papíře používejte jen takový papír, který je k tomu určený. Náhražky v podobě papírového pytlíku, papírové tašky nebo voskovaného papíru nepoužívejte, mohlo by dojít k jejich vzplanutí. Stejně tak ale i pergamenový papír musíte používat správně. Měl by být vždy ustřihnut tak, aby nevyčuhoval mimo plech. Při kontaktu s rozžhaveným topným tělesem uvnitř trouby může dojít k požáru velmi brzy.

Pozor na horké pánve

Nebezpečí může hrozit i v případě, že se pánev, na které se nachází silně rozpálený tuk, dostane do kontaktu se studenou vodou. Může vzniknout hořící emulze, která je schopna rozpoutat ohnivé peklo všude kolem sebe. I z tohoto důvodu není dobré hasit hořící pánev studenou vodou, ale raději se požár pokusit uhasit snížením přívodu kyslíku, tedy například větší pokličkou.

Buďte pozorní

Obzvlášť kolem vánočních svátků, kdy se snažíme dělat i několik věcí najednou, můžeme svou neopatrností způsobit požár dokonce sami. Často se stává, že začne například hořet volnější oděv, ve kterém vaříte, vzplanou dlouhé vlasy nad pánví, ukápnou hořlavé suroviny na sporák a další podobné situace.

Jak řešit vzniklý požár

Před Vánocemi nebo v jejich průběhu může vzniknout několik druhů požáru a je vždy dobré dopředu vědět, jak při nich postupovat. Tak například:

Vzplanutí adventního věnce

  • haste mokrým hadrem nebo ručníkem
  • hoďte na něj peřinu
  • mějte k ruce hasicí deku

Požár v kuchyni

  • hořící oleje haste vlhkým ručníkem nebo utěrkou
  • hořící pánev můžete přiklopit pokličkou nebo plechem
  • hasicí deka je skvělou a bezpečnou volbou

Hořící světelný řetěz

  • jakoukoliv elektroniku haste práškovým hasicím přístrojem
  • vhodný je i sněhový hasicí přístroj
  • zrovna tak pomůže hasicí deka

Kdykoliv se však vymkne požár vaší kontrole, nesnažte se hrát na hrdiny a okamžitě volejte hasiče, kteří mají s podobnými případy mnohem více zkušeností, nepodléhají takovému stresu jako vy a jsou schopni požár uhasit s minimálními škodami.

Zdroj: staci-malo.cz, firerescue1.com.

Další zajímavé články