Jídlo

Filo a listové těsto nejsou jedno a totéž. Kdy je lze zaměnit a kdy raději postupovat podle receptu

Křupavé, ale zároveň vláčné a na chuti tolik příjemné

autor

Kateřina Korňová

01. února 2022

 
FOTO / Unsplash
Phyllo neboli filo těsto je populární především v řeckých receptech. Jeho příprava není tak náročná jako u listového těsta, ovšem křupavá konzistence a možnost využití jak naslano tak nasladko vás nadchne. A víte co? Vlastně by se vůbec s listovým těstem nemělo srovnávat. Pojďme se dnes podívat na to, jaký je mezi nimi rozdíl a zda je lze zaměnit.
Reklama

Těsto filo a listové těsto jsou zázraky světa mražených potravin, které nám pomáhají vytvářet úžasné pečivo, dorty a moučníky obecně. Samozřejmě, pokud jste ambiciózní typ a v kuchyni jste jako doma, můžete si je vyrobit sami. Jejich krása však spočívá i v jejich pohodlí a usnadnění práce, aniž by to mělo negativní vliv na chuť moučníku a jeho kvalitu. Naopak! Obě těsta jsou lahodná, ale v některých aspektech se liší a v jejich zaměňování byste měli být obezřetní.

Křehké pláty těsta v moučnících milujeme

Phyllo těsto (filo)

Filo, což v řečtině znamená „list“, jsou tenké pláty těsta, které obsahují jen velmi málo tuku. Mnoho oblíbených řeckých jídel, jako je baklava a spanakopita, se připravují právě z filo těsta. Můžete s ním však také vytvořit skvělé jedlé servírovací poháry na předkrmy nebo dezerty. Má velmi jednoduché složení, skládá se jen z mouky, vody, oleje, špetky soli a octa. Těsto je vyválené velmi tence, jednotlivé pláty jsou téměř průhledné. Vrství se na sebe a plní sladkými i slanými nádivkami.

Pokud si jej chcete koupit v obchodě, seženete ho mražené a už vyválené, takže veškerá práce odpadá. Rozmrazovat by se mělo v lednici - nikoliv v pokojové teplotě na kuchyňské lince. Pak hrozí, že bude nepříjemně lepkavé a práce s ním bude těžší. Při práci s ním se pak jednotlivé pláty potírají olejem nebo rozpuštěným máslem, dalšími přísadami, ať už sladkými či slanými, a vrství se na sebe. Upečený moučník je vzdušný a jednotlivé vrstvy se odlupují.

Nejdůležitější u práce s filo těstem je, že nesmí vyschnout. Při vaření je tudíž dobré mít těsto, se kterým nepracujete, přikryté vlhkým ručníkem nebo potravinářskou folií, aby nevyschlo a netrhalo se. Ale když se natrhne, nic se neděje, vložte ho mezi ostatní vrstvy a nikdo si toho ani nevšimne. Filo těsto při rozmrazení celé zpracujte a znovu nezmrazujte.

Listové těsto

Výroba listového těsta je o něco zapeklitější než u těsta filo. Nejprve se vytvoří těsto, do kterého se následně zabalí kostka másla jako do obálky. Následně se těsto s obsahem másla překládá, vyválí a vloží do lednice odpočinout. Celý postup se několikrát opakuje. Při pečení pak dochází k odpařování vody, která se u tukové vrstvy zastaví, čímž dochází k oddělování jednotlivých vrstev a vzniká typické lístkování. Když se těsto udělá a upeče správně, nafoukne se do mnoha velmi vzdušných křehkých vrstev.

Listové těsto se obvykle prodává zmrazené ve skládaných plátech, které mají přibližně stejnou tloušťku jako vyválené koláčové těsto. Nejlepší komerční listové těsto je to, které se vyrábí z čistého másla – vždy se podívejte na štítek, protože některé listové těsto se vyrábí z oleje nebo jiných tuků, které prostě nechutnají tak dobře jako máslo. Rozmrazte v lednici, abyste měli jistotu, že vrstvy másla zůstanou pěkně studené.

Při práci s listovým těstem pracujte rychle, dokud je ještě chladné a zároveň s ním manipulujte co nejméně, aby se jednotlivé vrstvy zbytečně moc nesmačkaly k sobě.

Lze je libovolně zaměňovat?

Kvůli velkým rozdílům v tloušťce, jejich ingrediencích a způsobu výroby byste neměli listové těsto nahrazovat těstem filo a naopak. Jedná se o velmi odlišné pečivo s různou texturou a recepty budou nejlepší, pokud použijete takové těsto, které si recept žádá.

Zdroj: thekitchn.com, tasteofhome.com.

Další zajímavé články