Kultura a styl

Parní čistič je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Vyčistí za vás vše od prkének po mikrovlnnou troubu

Pomocí páry vyčistíte vše i bez jediného čisticího prostředku

autor

Jitka Wolfová

31. ledna 2022

 
FOTO / Depositphotos
Také donekonečna drhnete v kuchyni každý kout a připadá vám, že jakmile doděláte jednu část, můžete se rovnou přesunout o kousek dál i přesto, že neuplynul ani týden a dlaždičky jsou mastné, varná deska špinavá a trouba zanesená? To je bohužel všude stejné a nic na světě to nezmění. Co je ale dobrá zpráva, že si čištění můžete zjednodušit a strávit s ním méně času.
Reklama

Parní čističe jsou v poslední době čím dál tím více využívány, jelikož je jejich použití snadné a během pár okamžiků vyčistíte zanesené spáry v koupelně, upatlaná okna nebo třeba politý koberec či upatlanou pohovku. A víte, kde se ještě skvěle jeden uplatní? Ve vaší kuchyni!

Pára je navíc skvělá v tom, že působí jako dezinfekční prostředek, takže už nejsou nutné žádné chemické či jiné čističe. Teplota, při které se voda mění na páru (jak všichni víme 100 °C), spolehlivě zlikviduje všechny bakterie, a to včetně těch, které způsobují zápach, což se zrovna v kuchyni skvěle hodí. Plus vás zbaví i mastnoty, aniž byste museli doslova hnout prstem.

Pára nejen vyčistí, ale i zbaví bakterií

Jakmile zjistíte, jak účinný je parní čistič na mastnotu a nečistoty, budete jej chtít použít na všechno. Nenechte však napařovat nic, co by se mohlo potenciálně roztavit nebo špatně reagovat na vlhkost. Pro následující domácí práce je však pára snem:

Osvěžení mikrovlnné trouby

Mikrovlnnou troubu skvěle vyčistíte jednoduchým trikem: vložte dvě vrchovaté lžíce jedlé sody do misky s vodou a nechte pět minut ohřívat v mikrovlnce. Pak už jen nečistoty setřete hadříkem a veškerá špína je pryč. A s ručním parním čističem je to stejné. Pára uvolní všechny ztvrdlé nečistoty uvnitř mikrovlnné trouby a vy už pak jen vše setřete hadříkem. Bez drhnutí, bez námahy. A jako bonus také dezinfikuje oblast, která často přichází do styku s potravinami.

Odmaštění digestoře

V kuchyni, ve které se pravidelně vaří, dostává digestoř velmi zabrat. Mastnota a nečistoty se hromadí a při nedostatečné péči je pak lze sundat jen velmi stěží. A my to chápeme, protože čistit zanesený filtr je pak opravdu zdlouhavé, náročné a nepříjemné. Pravidelná péče s parním čističem je však hračka, a díky ní bude vaše digestoř vypadat pořád jako nová. Sejměte kovový filtr, položte jej na rovný povrch a vyčistěte ho pomocí parního čističe. Mastnota půjde dolů okamžitě. Budete si připadat jako v reklamě na mycí prostředek.

Vyčistí dlaždice

Drhnout v kuchyni dlaždičky je opravdu nepříjemné. Tím spíš, pokud máte velkou kuchyň. Každou dlaždičku přečistit houbičkou s mycím prostředkem, poté vlhkým hadříkem a v případě potřeby opakovat. To je práce na půl dne. Proud páry se přitom dostane i do těžko dostupných míst a snadno vyčistí i zaschlé skvrny.

Dezinfekce prkének

A pozor! Čistit v kuchyni nemusíte jen spotřebiče a pracovní plochy. Pára skvěle vyčistí i kuchyňská prkénka, která přichází neustále do styku se syrovým masem a dalšími potravinami, které zanechávají velké množství nepříjemných pachů a přispívají k růstu bakterií. Musíte se však ujistit, že jsou vaše prkénka z vhodných materiálů.

Odmaštění trouby

Ani čištění trouby není zrovna příjemnou zábavou, proto i zde vsaďte na parní čistič. V troubě se hromadí připečené zbytky, které mohou být navíc obtížně přístupné a pokud troubu pravidelně nečistíte, mohou způsobit i požár. Pára je jednoduše uvolní a vy je pak jen jednoduše setřete.

Aby koš nezapáchal

Napařování poskytne dvojí službu tím, že uvolní veškeré nečistoty nebo zbytky, ale rovněž zabíjí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach.

Otřete soklové lišty a římsy skříní

Prach, který se hromadí v kuchyni, je jako žádný jiný, protože je lepkavý od nahromaděného kuchyňského tuku. Napařte tato zákoutí a otřete je měkkým hadříkem a voila — jako nové!

Zdroj: allrecipes.com, housetipster.com.

Další zajímavé články