Bylinky a koření

Univerzální bylina pro vaše zdraví. Skvělá desinfekce i bojovník proti zánětům

Achiote plodí skutečně bohatě a dokáže vyprodukovat neuvěřitelné množství plodů

autor

Erika Tomanová

12. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
V mnohých rostlinách jsou skryty poklady. Takovou je i achiote, neboli oreláník barvířský. Je to jedna z mála bylinek, u kterých se využívá více částí a všechny skrývají léčivou sílu. Listy oreláníku barvířského se používají v tradiční peruánské medicíně jako desinfekce již odpradávna.
Reklama

Achiote je tropický keř, případně strom, jehož domovinou je Jižní Amerika. Pyšní se výraznými květy, které mají většinou bílo-růžovou nebo růžovou barvu. Také plody jsou nepřehlédnutelné. Jsou totiž sytě červené a mají tvar srdce. Jejich povrch je hustě pokrytý trny. Uvnitř se ukrývají semena, která jsou překrytá načervenalým míškem. V současnosti je rostlina záměrně pěstována nejenom v Americe, ale například i na asijském kontinentu, především v Indii.

Plody ve tvaru srdce

Rostlina je charakteristicka hlavně svými plody. Plodí skutečně bohatě, dokáže vyprodukovat až kolem 270 kg plodů. Plody jsou nejedlé, mají tvar srdce a ukrývají velké množství semen. Plody se semeny jsou zdrojem žlutooranžového barviva.

Achiote je multifunkční bylina, která zatočí s mnoha neduhy

Už původní obyvatelé Jižní Ameriky achiote používali jak v tradiční medicíně, kuchyni, ale i jako barvivo. Domorodé kmeny například dodnes používají semena na malování a zdobení těl i barvení látek, vlasů a podobně. Také se z nich vyrábí pasta, která se přidává do polévek, sýrů i dalších potravin. 

Multifunkční zdroj zdraví

Sušené listy achiote obsahují množství účinných látek. Jde hlavně o flavonoidy, saponiny, karoteny či různé alkaloidy a působí hlavně výrazně protizánětlivě, také antioxidačně, antisepticky a antibakteriálně.

Listy achiote mají příznivý vliv v prvé řadě na močové ústrojí. Podporují správnou činnost močového měchýře, ledvin a stejně mohou být nápomocné při léčbě onemocnění, která s nimi souvisejí, zejména  při infekcích a zánětech močových cest. Obecně se ji doporučuje vyzkoušet při různorodých zánětech, například při zánětech prostaty, pochvy i pohlavních orgánů.
 
Achiote blahodárně působí i na trávicí procesy v těle a metabolismus. Může pomoci při nevolnosti, průjmech či žaludečních a střevních potížích.

Rovněž může prospět při léčbě onemocnění respiračního systému, opět hlavně při zánětech dýchacích cest, mandlí, hrtanu, při zánětech v dutině ústní a podobně. Podporuje vykašlávání, příznivě působí při nachlazení i horečkách.

Bylina se využívá jako podpůrný prostředek při redukčních dietách, stejně může prospět při problémech s vysokým cholesterolem. Kromě toho se mluví také o protinádorových účincích bylinky a její využití při onkologických onemocněních, což je však stále předmětem mnoha výzkumů.

Kromě toho obsahuje látky kartenoidy, které chrání tělo před UV zářením a zabraňují procesu předčasného stárnutí, proto se přidává do mnoha mýdel, opalovacích krémů či jiných zkrášlujících prostředků. Také se přidává do kosmetických výrobků pro regeneraci, jelikož má protizánětlivé účinky a napomáhá při hojení ran, puchýřů či popálenin.

Pro koho je bylina nevhodná?

Nevhodná je pro těhoté ženy a diabetiky, protože může zvyšovat hladinu krevního cukru a zesilovat účinky léků užívaných k léčbě vysokého krevního tlaku.

Další zajímavé články