Pýr má na naše zdraví příznivý vliv a může být nápomocný při léčbě mnoha neduhů. Pýr plazivý, latinsky Elytrigia repens, je vytrvalá bylina, kterou často označujeme jako divoké žito. Je u nás hojně rozšířený a najít ho můžeme na obdělávaných i neobdělávaných půdách, polích, loukách, v močálech, příkopech, zahradách i při cestách. Pýr, i přes jeho užitečnost, řadíme mezi nejznámější a nejhouževnatější plevele, respektive trávy.
Jaké jsou jeho léčivé vlastnosti?
Pýr je ale všemu navzdory i univerzální léčivka. Přestože je řazen mezi nežádoucí plevele a obyčejné trávy, pravdou zůstává, že ukrývá množství účinných látek a příznivě ovlivňuje zdraví člověka. Obsahuje slizovité látky, vlákninu, silice, saponiny, třísloviny a další látky.
Posiluje organismus
Pýr je v tradiční lidové medicíně známý hlavně jako přírodní prostředek na pročištění a posílení organismu. Podporuje pročištění krve a zbavuje tělo toxinů. Působí jako přírodní diuretikum (močopudně), proto se osvědčil i jako pomocník při léčbě onemocnění močového ústrojí.
Pýr dokáže rozpouštět a odplavovat z těla i velmi odolné usazeniny, které nám mohou způsobovat opravdu vážné zdravotní problémy. Může pomoci jako podpůrný lék při léčbě zánětů močového měchýře i při problémech s pískem či kameny v močových cestách.
Pomáhá játrům
Pýr detoxikuje organismus, pomáhá při látkové výměně. Může prospět při žlučníkových potížích i onemocněních jater. Díky svému složení a účinkům může pomoci tlumit příznaky mírných potravinových otrav.
Příznivě ovlivňuje revmatismus i cholesterol
Také je ho možné přidávat do diabetických čajů, může být podáván při onemocněních dýchacích cest, revmatismu i dně. Pýr má příznivý vliv i na hladinu cholesterolu v krvi a látkovou přeměnu.
Kožní onemocnění
Při zevním užívání dobře působí na kožní onemocnění, vyrážky i hemoroidy. Pomáhá i při různých kožních onemocněních, zde je stejně jako u revmatismu dobré kombinovat vnitřní a vnější použití.
Čaj z pýru
Oddenky pýru je třeba důkladně umýt, nakrájet a sušit na slunném místě, případně v umělých podmínkách do 40 ° C. Na přípravu čaje postačí jedna lžička na šálek vody. Čaj je vhodné krátce povařit a následně nechat louhovat ještě asi pět minut. Čaj z pýru podáváme při akutních stavech jednou až 3krát denně.
Čaj je možné podávat při léčbě zánětů močových cest, při onemocněních dýchacího ústrojí, vysokém cholesterolu, revmatismu i cukrovce. V mnoha případech se však pýr nepoužívá samotný, ale právě v čajových směsích. Můžete ho kombinovat s dalšími bylinkami podle jejich účinků a konkrétních obtíží, které vás trápí.
Z pýru plazivého je však možné připravit i silnější odvar k zevnímu použití. Takový odvar je ve formě obkladů vhodné aplikovat na vyrážky, poranění kůže nebo i různé ekzémy a jiná kožní onemocnění. Při problémech s hemeroidy je vhodné odvar z pýru použít na sedací koupel.