Bylinky a koření

Mějte své srdce pod kontrolou. Byliny, se kterými to hravě zvládnete

V bohaté nabídce přírody existují i byliny, které napomáhají především činnosti srdce a celého krevního oběhu

autor

Erika Tomanová

05. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Naše babičky a prababičky velmi dobře znaly různé bylinky a další metody a věděly, na co kterou použít. Pokud se objevil zdravotní problém, už ze sáčku sypaly nasušené byliny a vařily čaj nebo připravovaly obklady či masti.
Reklama

Přírodní látky sice nemohou nahradit uměle vyráběné léky s mnohem silnějším a cílenějším účinkem, ale na druhou stranu dokážou podpořit dobrou kondici a celkový zdravotní stav. V bohaté nabídce přírody existují i byliny, které napomáhají především činnosti srdce a celého krevního oběhu. Pojďme me se podívat, které to jsou.

Pomoc přírody se nenachází jen v lékárně

Potravinové doplňky z rostlinných výtažků nebo bylinné čaje mohou být užitečné, než se však pro ně vypravíte do lékárny, uvědomte si, odkud skutečně pocházejí. V boji proti ateroskleróze, vysokému krevnímu tlaku a nemocnému srdci nám může příroda výborně pomoci i jinak.

Pohyb na čerstvém vzduchu v posledních podzimních slunečních paprscích, čerstvá zelenina a ovoce z vlastní zahrady nebo pravidelná uklidňující procházka v lese jsou prostředky stejně banální jako účinné. Stokrát jsme o nich slyšeli, stokrát jsme uznali jejich prospěšnost, ale jen málokdo si v každodenním shonu najde čas na to, aby je skutečně vyzkoušel.

Nejlepší bylinky pro naše zdraví

Mnoho rostlin a výtažků z nich má blahodárný vliv na lidské zdraví, v oboru zdravého srdce a cév však boduje především následující „srdeční liga“:

Hloh

Podle některých údajů napomáhá hloh rozšiřování cév, a tak snižuje vysoký krevní tlak. Pigment obsažený v květech, listech a bobulích hlohu obsahuje takzvané bioflavonoidy s antioxidačními účinky, které pomáhají naše tělo zbavovat škodlivých volných kyslíkových radikálů.

Česnek

Tato obyčejná plodina je možná nejúčinnějším přírodním pomocníkem v boji proti ateroskleróze. Studie ukázaly, že pravidelná konzumace česneku (alespoň jeden stroužek denně) může snížit koncentraci cholesterolu v krvi až o deset procent.

Ginkgo

Tato rostlina prý nejen posiluje paměť, ale především zlepšuje cirkulaci krve v mozku a tím nás pomáhá chránit například před mozkovou mrtvicí. Blahodárné účinky má extrakt z ginkgo také na celý cévní systém, zlepšuje krevní průtok a brání vzniku krevních sraženin.

Rozmarýn a heřmánek

Také tyto dvě oblíbené bylinky jsou spojovány se snižováním obsahu cholesterolu v krvi, snižováním krevního tlaku a příznivým účinkem na celý oběhový systém.

Zaměřte se na změnu životního stylu

Vědci se shodují, že každý pacient by se měl držet obecných doporučení kardiologů – tedy zaměřit se na potraviny s nízkým obsahem soli a tuků a naopak s větším množstvím vlákniny, na ovoce a zeleninu. Na vysoký tlak má velmi příznivý vliv i dostatek pohybu, naopak rizikovým faktorem je nadváha a obezita. Právě změnou životního stylu by měla začínat každá léčba hypertenze.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články