Bylinky a koření

Nejúčinnější rostliny a byliny, které zatočí s bolestí. Rychle a spolehlivě

Nejčastěji mák využíváme v kuchyni

autor

Erika Tomanová

30. září 2020

 
FOTO / Depoitphotos
Nepříjemná bolest postihne čas od času asi většinu z nás. Tabletky z lékárny jsou sice rychlou pomocí, ale byla by škoda nevyužít sílu přírody. Ta vám může pomoci podobně a mnohdy i daleko šetrněji.
Reklama

Po jakých rostlinkách sáhnout, abychom si ulevili od bolesti? Máme pro vás přehled TOP rostlin, které jsou prověřené staletími.

Spolehněte se na mák

Tato rostlina je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin a pro tento svůj účinek je užívána již odedávna. Účinné látky z máku sice mohou vzbuzovat závislost, jsou-li však použity pouze občas k tlumení bolesti, je toto riziko minimální.

Zahoďte tabletky proti bolesti a vsaďte na přírodu

Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.

Vsaďte na čekanku 

Čekanka obsahuje látky s analgetickými účinky podobným ibuprofenu. V minulosti se čekanka používala jako náhrada opia, účinná je spíše při neuropatické bolesti. Působí také proti střevním parazitům

Řimbaba na migrénu

Jedním z nejúčinnějších přírodních analgetik je řimbaba. Látky v ní obsažené rozšiřují cévy a snižují pocit bolesti, proto působí na migrénu, a to i jako prevence. Rostlina pomáhá i v případě menstruačních bolestí a harmonizuje menstruační cyklus. Když chcete mít jistotu dávkování, raději zvolte tinkturu s přesným obsahem účinných látek než přímo čerstvou rostlinu.

Kozlík lékařský ke zklidnění

Kozlík se tradičně používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu. Velmi známým produktem, který se z kozlíku lékařského vyrábí, jsou kapky. 

Kontryhel proti zánětu

Kontryhel obecný má protizánětlivé účinky a oceníte ho při menstruačních bolestech. Můžete ho používat ve formě čaje: lžíci kontryhelu spařte vroucí vodou, nechejte krátce louhovat a slijte. Lze ho užívat dlouhodobě a jeho výhodou je, že je velmi chutný.

Černucha proti křečím

Černucha se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.

Konopí není jen droga

Konopí je rostlina, která je lidmi pro své účinky užívána již dlouhá staletí. V současné době je konopí a  jeho účinné látky zkoumáno vážně a vědecky jako perspektivní rostlina k léčbě nechutenství, zvracení, bolesti. Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. 

Dymnivka yanhusuo

Dymnivka je čínská bylina, jejíž analgetické působení potvrdily vědecké studie. Obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako je tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také jako sedativum, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by účinkovat i na Parkinsonovu nemoc.

Strom z Dálného východu

Kratom je strom z Dálného východu, který obsahuje celou řadu účinných látek. Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně a zmírňuje úzkosti.

Kostival na klouby

Kostival lékařský oceníte při problémech a bolestech pohybového aparátu. Tinktura z kořene působí na výrony, namožené svaly i modřiny, příznivě působí na otoky – stačí postižené místo za lehkého masírování potírat. Tinkturu si můžete vyrobit doma. Stačí omýt, očistit a nakrájet kořen kostivalu, vložit ho do sklenice a zalít lihem či jiným vysokoprocentním alkoholem a nechat při pokojové teplotě louhovat přibližně čtrnáct dnů.

Další zajímavé články