To, že se v těhotenství nesmí téměř žádné prášky, ví většina z nás. Proto mnoho žen hledá alternativu právě v bylinkách, které dokáží zatočit s bolestí v krku či nachlazením a zbaví vás křečí v nohou nebo neklidného spaní.
Pomůže vám, uškodí dítěti
Bylinky se často používají jak ve formě čajů, koření do jídla, nebo při léčbě různých neduhů. Musíte si ale uvědomit, že nelze jen tak konzumovat bylinky, na které jste byla zvyklá před otěhotněním, protože to, co vyhovuje vám, může mít negativní účinky na vyvíjející se plod. Například máta může zhoršovat krevní obraz a heřmánek v některých případech dokonce způsobit budoucí alergie dítěte. Proto dříve, než pozřete jakoukoliv bylinku, si důkladně přečtěte, jestli je to dobrý nápad. Některé můžete konzumovat téměř bez omezení a jiným je třeba se raději vyhnout.
Bylinky při kojení
Kojící matky nejsou tolik omezeny, co těhotné ženy. Některé látky přecházejí do mateřského mléka, a tudíž i do těla kojence, a proto je potřeba vyhýbat se především hořkým bylinkám. Ne kvůli zdravotnímu riziku, ale spíš kvůli chuti mléka, které může přestat dítěti chutnat. Při kojení se doporučují bylinky, které podporují tvorbu mateřského mléka. Jsou to tyto: fenkyl, anýz, jestřabina, kopřiva, pískavice řecké seno a peťour. Proti nadýmání působí koriandr, meduňka, šanta a heřmánek.
Riziko užívání některých bylin
Naštěstí neexistuje snad žádná bylina, která by svým účinkem byla schopna sama o sobě ukončit těhotenství. Je však mnoho bylin, které by mohly svým účinkem k potratu přispět. Mohlo by se to stát především nadměrným užíváním bylinek, které způsobují překrvení pánevních orgánů, nebo ovlivňují děložní činnost.
Povolené bylinky
To ale neplatí v případě, že se blíží termín porodu. To naopak uvítáte, když vám bylinky pomohou připravit porodní cesty. Nejčastěji se k podpoře děložní činnosti na konci těhotenství používá list maliníku, který je ženám doporučován od 36. týdne. Stejně tak skořice.
Některé bylinky si můžete dopřávat v průběhu celého těhotenství, ovšem s mírou. Nepijte odvary z nich jen tak na žízeň, ale vždy jen proto, aby splnily svůj účel.
- anýz, fenykl, kmín – pomáhají při nadýmání
- meduňka – pomáhá s nespavostí
- lípa a šípek – v podobě čaje jsou vhodné při nachlazení
- kopřiva – ulevuje od pocitu těžkých nohou, pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z organismu, posiluje imunitní systém
- měsíček – je přirozený antioxidant
- pampeliška – působí jako prebiotikum, přispívá k normálnímu trávení, je přírodním antioxidantem
- listy lesní jahody – patří k nejvýznamnějším antioxidantům, jsou antibakteriální a protizánětlivé, podporují růst buněk, posilují celý imunitní systém
Bylinky, u kterých být na pozoru
- skořice, hřebíček, zázvor – mohou ovlivnit svalovinu dělohy a způsobit tak předčasný porod. Při dodržení omezené dávky však mají pozitivní účinek při ranních nevolnostech či nachlazení
- máta – nedoporučuje se dlouhodobě, ale při nepříjemné pachuti v ústech vám šálek čaje neuškodí
- česnek – v omezené míře a tepelně upravený vám pomůže při nachlazení, jelikož se jedná o přírodní antibiotikum
- heřmánek – ano, ale omezeně. Může způsobit budoucí alergii u dítěte
Zakázané bylinky
Pak také existují byliny, které jsou v těhotenství naprosto zapovězené, jelikož by mohly způsobit vážné zdravotní komplikace jak matky, tak plodu. Jsou to především:
- pelyněk pravý – obsahuje jedovatý tujon, který může způsobit poruchy CNS a epileptické křeče
- ginkgko biloba – může způsobovat krvácivé stavy
- chinovník – můžete na něj narazit především v toniku. Způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat, ale i způsobit poruchu sluchu u plodu
- petržel zahradní – zesiluje kontrakce dělohy a především při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod
Dále si raději odpusťte tyto:
- Aloe vera
- Saturejka
- Ibišek
- Lékořice
- Rozmarýn
- Ženšen
- Tymián
- Šalvěj
- Kaštan
- Kokoška
- Routa