Brambory obsahují podle odrůdy, termínu sklizně i délky a způsobu skladování asi 20 % sušiny a 80 % vody. Jsou bohaté na minerály, vitaminy, bílkoviny, sacharidy a jsou téměř bez tuku. A přestože mohou být někomu trnem v oku kvůli obsahu škrobu, řadí se mezi dietní potraviny. Ve 100 g brambor totiž přijmeme pouze 75 kcal.
Jak dělíme brambory
Rané brambory
Sklízí se od května do konce června. Jsou vhodné k okamžité spotřebě, nehodí se však pro delší skladování. Mají tenkou nedozrálou slupku, kterou je možné snadno odstranit kartáčkem pod vodou.
Ve srovnání s pozdními bramborami obsahují méně škrobu, zato více vody a bílkovin. Kvůli tomu se moc nehodí na přípravu bramborového těsta nebo bramborové kaše. Nejlépe si je vychutnáte uvařené ve slupce nebo upečené v alobalu s bylinkovým máslem.
Pozdní brambory
Pozdní brambory se objevují v obchodech během podzimu a při správném skladování vydrží až do jara. Postupem času bohužel vysychají, ztrácí nutriční hodnoty, správnou konzistenci i chuť. Pozdní brambory se dále dělí na různé varné typy. Odborníci doporučují striktně dodržovat na jaký pokrm jaké brambory použít.
Varný typ A
Jedná se o salátové brambory, které vynikají pevnou, lojovitou, jemnou dužinou, která se jen tak nerozvaří. Hodí se pro vaření „na loupačku“, nesmí chybět při přípravě bramborového salátu, sáhnou po nich i milovníci zapečených či amerických brambor.
Varný typ B
Jedná se o moučnaté brambory s hrubší dužinou. Jejich kulinářské použití je pestré, také proto se jedná o nejpoužívanější kuchyňskou odrůdu. Upotřebíte je jako přílohu, ale zároveň se mohou přidat do zapečených jídel nebo polévek a dobrou službu odvedou také v bramborovém těstě.
Varný typ C
Typ C zahrnuje škrobovité brambory s měkkou, hrubší dužinou, která se snadno rozvaří. Tyto brambory nesmí chybět při přípravě bramborového těsta na knedlíky, báječně se hodí do bramboráků, placek nebo bramborové kaše. „Céčka“ se dokonce doporučují i pro přípravu domácích hranolek, což by tipoval nejspíš jen málokterý amatérský kuchtík.
Skuteční kulinářští mistři vám dají ještě jednu důležitou radu. Vždy kupujte brambory podle jejich typu a odrůdy. Ta totiž ovlivňuje chuťové vlastnosti, nutriční hodnoty a v neposlední řadě i potřebné podmínky pro skladování.
Naše tipy
Nebraňte se nákupu menších brambor. Mezi lidmi jsou oblíbené především větší hlízy, které se dobře loupou. Větší brambory však bývají zbytečně vodnaté. Nejchutnější jsou střední hlízy s průměrem okolo 7 cm.
Neohrnujte nos nad nemytými bramborami, vůbec nemusí být horší, než ty čisté. Máčením ve vodě totiž brambory ztrácí přirozenou obranyschopnost. Vyhnout byste se měli i nazelenalým, nahnilým nebo naklíčeným bramborám. U zelených a vyklíčených brambor se zvyšuje obsah jedovatého solaninu. Pokud takové brambory uvaříte, zřejmě vás od konzumace stejně odradí nahořklá až palčivá chuť. Nemělo by vám být líto se takových brambor zbavit.
Brambory neloupejte příliš dlouho před vařením. Jednak přichází o cenné látky, jednak hnědnou až černají. Doporučuje se také zalít je v hrnci rovnou horkou vodou. Zkrátíte dobu vaření a zachováte téměř o polovinu více vitaminu C.
Věděli jste, že...?
Věděli jste, že průměrný Čech každý rok sní zhruba 65 kg brambor? A za rok se jich u nás vypěstuje 700–900 tisíc tun a české brambory patří v Evropě k nejkvalitnějším.