Společným jmenovatelem evropské, ale nejenom evropské kuchyně, je určitě tendence k využívání místních a sezónních surovin, a to v souladu s celosvětovým trendem. Pojďte se s námi podívat na nejoblíbenější jídla evropských zemí a regionů.
Paella
Španělské jídlo založené na rýži se šafránem, darech moře, králičím nebo drůbežím mase a zelenině. Vaří se v charakteristické kovové pánvi s držadly, které se říká paella. Z této pánve se pak pokrm přímo jí.
Pot-au-feu
Francouzské jídlo, které se připravuje z hovězího, telecí holeně a zeleniny nakrájené na velké kusy. Vše se dusí v malém množství vody s kořením. Jídlo se servíruje na podnosu, na který se vedle sebe pokládá maso i zelenina.
Guláš
Jedno z i u nás nejoblíbenějších jídel, mající zřejmě původ v Maďarsku. Vaří z masa, papriky a cibule.
Místní název pörkölt pochází od slova označující připečený, osmahlý. Samotné jídlo pochází od pastevců dobytka – gulyás. Tradičně se guláš servíruje jako druhý chod.
Vídeňský řízek
Tradiční jídlo v Rakousku – telecí řízek v trojobalu se podává s plátkem citrónu a bramborovým salátem. Toto jídlo přivezl z Itálie rakouský vojevůdce hrabě Josef Radecký a vídenští kuchaři upravili recept z Milána tak, aby mohli využívat místní suroviny.
Roastbeef a yorkširský pudink
Yorkširský pudink je klasická, tradiční příloha k roastbeefu. Není to pudink, aspoň ne tak, jak si většina lidí puding představuje. Jde spíše o nákyp. V anglické kuchyni slouží jako náhrada za brambory, rýži, nebo jiné škrobovité přílohy k masu. Je křupavý na povrchu, kyprý uvnitř a velmi chutný. Peče se na plechu nebo v kulatých formičkách.
Francesinha
Portugalský chlebíček, který je napěchovaný masem až za hranice možností. Mezi krajíci chleba se nachází sekaná, klobása, bůček, párky a cibule. Jednotlivé vrstvy jsou slepené díky sýru a nahoře je ještě sázené vejce.
Slávky s hranolky
Belgickou pochoutku si můžete objednat skoro v každé restauraci. Čerstvé slávky se vaří ve vodě, víně nebo ve víně se smetanou s trochou cibule a řapíkem celeru. Podávají se v hrnci s pokličkou a hranolky jsou podávány na samostatném talíři.
Fasolada
Jedna z nejoblíbenějších polévek řecké kuchyně. Hlavními složkami tohoto vegetariánského jídla jsou bílé fazole a olivový olej. Podle regionu se do polévky přidává také mrkev, celer, rajčata nebo cibule. Podává se s černými olivami a zelenou petrželkou
Stamppot
Holandské šťouchané brambory se zeleninou. K bramborám se přidává kadeřávek, kysané zelí, mrkev, cibule atd. Jídlo se jí s uzenou klobásou nebo karbanátkem gehaktbal. Název pochází od spojení slov stampen – mačkat a pot – hrnec.
Colcannon
Irský druh bramborového pyré s kadeřávkem nebo zelím, do kterého se přidává mléko, máslo a koření. V některých regionech do pyré patří také cibule. Jídlo se před podáváním zapéká v troubě.
Nejen šneci a žabí stehýnka
Ve francouzské kuchyni nenajdete výlučně exkluzivní pochoutky jako jsou třeba šneci nebo žabí stehýnka, ale rovněž i prosté pokrmy jako zeleninové polévky, paštiky nebo ratatouille. Faktem je, že Francie patří mezi kulinářské velmoci a mimo zmíněné pochoutky dala světu také mnoho chutných dezertů jako tarte tatin s jablky nebo crème brûlée s karamelovou krustou.