Jídlo

Nejoblíbenější speciality evropské kuchyně. Na které si nejraději pochutnáváte vy?

Ve Španělsku patří paella k nejoblíbenějším pokrmům

autor

Erika Tomanová

04. února 2021

 
FOTO / Pixabay EstudioWebDoce
Evropská kuchyně je nám velmi blízká, zároveň je ve světě velmi oblíbená. Na našem stole se objevuje hodně jídel, které pochází z různých koutů Evropy, aniž bychom si toho byli vědomi. Kdybychom měli charakterizovat evropskou kuchyni jedním slovem, použili bychom slovo různorodost.
Reklama

Společným jmenovatelem evropské, ale nejenom evropské kuchyně, je určitě tendence k využívání místních a sezónních surovin, a to v souladu s celosvětovým trendem. Pojďte se s námi podívat na nejoblíbenější jídla evropských zemí a regionů.

Paella

Španělské jídlo založené na rýži se šafránem, darech moře, králičím nebo drůbežím mase a zelenině. Vaří se v charakteristické kovové pánvi s držadly, které se říká paella. Z této pánve se pak pokrm přímo jí. 

Pot-au-feu

Francouzské jídlo, které se připravuje z hovězího, telecí holeně a zeleniny nakrájené na velké kusy. Vše se dusí v malém množství vody s kořením. Jídlo se servíruje na podnosu, na který se vedle sebe pokládá maso i zelenina. 

Guláš

Jedno z i u nás nejoblíbenějších jídel, mající zřejmě původ v Maďarsku. Vaří z masa, papriky a cibule.

Nejoblíbenější speciality evropské kuchyně

Místní název pörkölt pochází od slova označující připečený, osmahlý. Samotné jídlo pochází od pastevců dobytka – gulyás. Tradičně se guláš servíruje jako druhý chod. 

Vídeňský řízek

Tradiční jídlo v Rakousku – telecí řízek v trojobalu se podává s plátkem citrónu a bramborovým salátem. Toto jídlo přivezl z Itálie rakouský vojevůdce hrabě Josef Radecký a vídenští kuchaři upravili recept z Milána tak, aby mohli využívat místní suroviny. 

Roastbeef a yorkširský pudink 

Yorkširský pudink je klasická, tradiční příloha k roastbeefu. Není to pudink, aspoň ne tak, jak si většina lidí puding představuje. Jde spíše o nákyp. V anglické kuchyni slouží jako náhrada za brambory, rýži, nebo jiné škrobovité přílohy k masu. Je křupavý na povrchu, kyprý uvnitř a velmi chutný. Peče se na plechu nebo v kulatých formičkách.

Francesinha

Portugalský chlebíček, který je napěchovaný masem až za hranice možností. Mezi krajíci chleba se nachází sekaná, klobása, bůček, párky a cibule. Jednotlivé vrstvy jsou slepené díky sýru a nahoře je ještě sázené vejce. 

Slávky s hranolky

Belgickou pochoutku si můžete objednat skoro v každé restauraci. Čerstvé slávky se vaří ve vodě, víně nebo ve víně se smetanou s trochou cibule a řapíkem celeru. Podávají se v hrnci s pokličkou a hranolky jsou podávány na samostatném talíři. 

Fasolada

Jedna z nejoblíbenějších polévek řecké kuchyně. Hlavními složkami tohoto vegetariánského jídla jsou bílé fazole a olivový olej. Podle regionu se do polévky přidává také mrkev, celer, rajčata nebo cibule. Podává se s černými olivami a zelenou petrželkou

Stamppot

Holandské šťouchané brambory se zeleninou. K bramborám se přidává kadeřávek, kysané zelí, mrkev, cibule atd. Jídlo se jí s uzenou klobásou nebo karbanátkem gehaktbal. Název pochází od spojení slov stampen – mačkat a pot – hrnec. 

Colcannon

Irský druh bramborového pyré s kadeřávkem nebo zelím, do kterého se přidává mléko, máslo a koření. V některých regionech do pyré patří také cibule. Jídlo se před podáváním zapéká v troubě.

Nejen šneci a žabí stehýnka

Ve francouzské kuchyni nenajdete výlučně exkluzivní pochoutky jako jsou třeba šneci nebo žabí stehýnka, ale rovněž i prosté pokrmy jako zeleninové polévky, paštiky nebo ratatouille. Faktem je, že Francie patří mezi kulinářské velmoci a mimo zmíněné pochoutky dala světu také mnoho chutných dezertů jako tarte tatin s jablky nebo crème brûlée s karamelovou krustou. 

Další zajímavé články