Jídlo

Bramborové langoše sypané sýrem. S česnekem a kečupem chutnají jako ze stánku

Jejich příprava je tak snadná, že ji hravě zvládnete doma

autor

Kateřina Korňová

01. března 2022

 
FOTO / Depositphotos
Langoš je původní maďarské jídlo, jehož název lángos nebo langosz je odvozen od slova plamen. To proto, že maďarští pastevci připravovali langoše v plamenech ohně. Vy je dnes v ohni připravovat nemusíte, stačí vám k tomu pár surovin a pánev s olejem a budou tak dobré, jak jen si dovedete představit. A jestli je nakonec potřete česnekem nebo marmeládou, to už je jen na vás.
Reklama

Na langoších rozhodně není nic zdravého, tedy pokud se nerozhodnete upéct je v troubě a absolutně tím změnit způsob přípravy, kvůli které však chutnají langoše tak, jak je milujeme. Jejich vůně je poznat už zdálky a pokud jí nedokážete odolat stejně tak jako my, je na čase naučit se připravit si je i v domácích podmínkách.

Recept na langoše pochází z Maďarska a postupem času se rozšířil přes Rumunsko, Ukrajinu, Srbsko a Slovensko až k nám. U nás je nejčastěji potíráme česnekem, kečupem a posypeme strouhaným sýrem, ale v Maďarsku je seženete v nepřeberném množství variant od šunkových langošů přes langoše s lečem až po langoše potřené zakysanou smetanou nebo posypané zelím.

Budete potřebovat

  • 240 ml vlažného mléka
  • 1 PL instantního droždí
  • 3 PL krystalového cukru
  • 1 brambor uvařený a vychladlý
  • 390 g hladké mouky
  • 3 a 1/2 lžíce rostlinného oleje
  • sůl
  • olej na smažení
  • mouka na posypání pracovní desky
  • 3 stroužky česneku
  • 60 ml vody

Postup

Uvařte brambor a nechte ho dokonale vychladnout. Ideální je, když si vzpomenete a připravíte si brambor den dopředu. 

Polovinu mléka ohřejte. Mělo by být vlažné, ne příliš horké. Do mléka přidejte 1 lžičku cukru a přisypte instantní droždí. Promíchejte a nechte vzejít kvásek na teplém místě. Během 10 až 15 minut by měl začít pracovat.

Uvařené, vychladlé brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. 

Do velké mísy dejte mouku smíchanou se solí, přidejte kvásek, rostlinný olej a zbytek mléka. Pomocí vařečky nebo ručního šlehače vypracujte polotuhé těsto, které následně nechte v teple vykynout.

TIP: Skvělého a rychlého kynutí dosáhnete jednoduchou metodou. Na dno vypnuté trouby umístěte hrnec s horkou vodou, na rošt položte misku s těstem a zavřete dvířka. Ve vlhkém a teplém prostředí kyne těsto velmi rychle a zvládne zdvojnásobit svůj objem za méně než hodinu.

Pracovní desku posypte moukou, vyklopte na ni vykynuté těsto a rozdělte na 6 stejně velkých dílů. Vytvarujte z nich kuličky a nechte je ještě 15 minut kynout.

Na pánvi na středním plameni rozehřejte olej. Langoš by měl při smažení plavat v oleji, potřebujete proto alespoň 5 centimetrů oleje. Každý kousek těsta roztáhněte prsty na placku o rozměru zhruba 25 centimetrů. Na rozehřáté pánvi smažte z jedné strany dozlatova, poté otočte a opečte i z druhé strany. Langoše se dělají opravdu rychle - počítejte zhruba 1 minutu na každou stranu.

Vedle si připravte česnekovou směs na potírání: Stroužky česneku oloupejte a prolisujte. Prolisovaný česnek přidejte do malé misky a smíchejte ho s vodou, přidejte sůl a ještě jednou promíchejte. Vršek langošů poté potírejte česnekovou směsí a ještě horké podávejte. Můžete i potřít kečupem a posypat strouhaným sýrem. Ale pokud máte chuť na sladké, zrovna tak skvěle chutnají s domácí marmeládou. Nejlépe chutná rybízová, ostružinová nebo džem z černého rybízu.

Zdroj: cooklikeczechs.com, tasteatlas.com, wikipedia.org.

Další zajímavé články