Kultura a styl

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Vinařská oblast

autor

Tereza Hromádková

05. dubna 2020

 
FOTO / jumpstory.com
Zatím jsou známá na světě pouze dvě místa, kde teče z kašny místo obvyklé vody víno. To první se nachází v malém španělském městečku Ayegui, nacházejícím se v ryze vinařském regionu Navarra. To druhé najdete v městečku Ortona, v italském regionu Abruzzo. Obě kašny se nacházejí na tradičních poutnických cestách, směřujících na svatá místa a jsou určeny především k občerstvení poutníků.
Reklama

Na obou místech teče červené víno z kašen po celý rok na rozdíl od řady míst, kde při různých festivalech či slavnostních příležitostech pouštějí po určitou dobu do kašen také nějaký ten alkoholický nápoj. Někde je to víno, jinde i pivo. Vydejte se s námi na malou ochutnávku.

Vinná fontána Bodegas irache

Camino de Santiago je známé jako poutní cesta svatého Jakuba. Poutních tras Camino je několik a všechny vedou do Santiago de Compostela, kde byly v devátém století objeveny pozůstatky sv. Jakuba. Poutní cesta byla nejpopulárnější v 10. - 12. století a poté se její sláva vytrácela. Až do 20. století procházelo celou poutní cestou jen pár silně věřících poutníků, ale koncem 70. let se tradice plně obnovila a v současnosti se na cestu do Santiaga de Compostela vydávají tisíce poutníků po celý rok.

Víno se pije z lastur

Poutnické trasy měří stovky kilometrů a poutníkům trvá jejich překonání 30 i více dní. Není tedy divu, že se k cíli blíží už značně unaveni, a právě pro jejich občerstvení je určena kašna v klášteře Monasterio de Irache. Projdete branou a před sebou už uvidíte poutníky, naplňující své mušle vychlazeným červeným vínem z kašny Bodegas de Irache, uvedené do provozu v roce 1891.

Mořské lastury, pocházející od svatojakubských hřebenatek, jsou hlavním svatojakubským symbolem a znakem poutníků. Nosí je jako odznaky na klopách, na kloboucích či na svých batozích. Nikomu nesmí chybět ani skutečná lastura, z níž je právě zvykem se napít z oné vinné kašny. Poutníci jsou disciplinovaní, a tak se nesetkáte u kašny s nikým, kdo by si plnil víno do plastové lahve, nebo se zde opíjel do němoty.

Zajímavé muzeum vína

Červené víno, tekoucí z kašny je příjemně vychlazené, osvěžující ale také silně alkoholické. Unavení a mnohdy dehydrovaní poutníci si proto musí dávat dobrý pozor, aby konzumaci moku nepřehnali. Během zastávky u kašny můžete navštívit jak klášter, tak i místní Muzeum vína, s mnoha exponáty, připomínajícími nejen vinařskou tradici kraje, ale i tradici poutní cesty. V městečku se nabízí i řada ubytovacích možností, zejména v soukromí, a tak zde mnozí z poutníků i přenocují, aby se po vydatném spánku a osvěžení vínem vydali na další cestu. Vinná fontána je v provozu denně od 8:00 do 20:00 hodin.

Italové se inspirovali ve Španělsku

Už druhým rokem se mohou občerstvovat vínem i poutníci, putující po stopách sv. Tomáše mezi Římem a městečkem Caldari di Ortona v italské provincii Abruzzo. I když v Itálii to není až taková zvláštnost, protože v řadě města městeček pouštějí při nejrůznějších slavnostech, hlavně při vinobraní místo vody do kašen víno.

Nicméně v městečku Ortona je jediná kašna, z níž prýští červené víno po celý rok. S nápadem přišel jeden z majitelů místních vinic, a uskutečnil jej společně s místní neziskovkou Il cammino di San Tommaso, organizující zdejší svaté pouti. Autoři fontány se nijak netají tím, že je inspirovala slavná vinná fontána Bodegas de Irache na poutní cestě do španělského Santiaga de Compostela.

Nic pro opilce

Z fontány v Ortoně teče víno po celý rok a na rozdíl od té španělské dokonce 24 hodin denně. Ani tady se však netrpí nějaké opíjení nebo čerpání vína do zásoby. Vinice Dora Sarchese, která vínem fontánu zásobuje, upozorňuje na svých stránkách že: „fontánu jsme nezřídili pro účely opilců a hulvátů. Kašna je dárkem pro poutní cestu svatého Tomáše, ve kterou věříme, a chceme ji tímto způsobem pomoct dále růst.“ Od spuštění fontány se počet poutníků mířících do místní katedrály s ostatky sv. Tomáše zmnohonásobil a Itálie má tak o jednu světovou atrakci více.

V rakouském Retzu jen jednou do roka

Pokud jsou pro vás fontány v Itálii a Španělsku příliš z ruky, vězte, že jednou do roka si můžete užít vína, tekoucího z fontány, co hrdlo ráčí, a to hned za humny. V rakouském pohraničním městě Retz, kousek od Znojma, známém svou vinařskou tradicí a rozsáhlými vinnými sklepy pod městem, se v době vinobraní objeví ve dvou kašnách na náměstí místo vody víno.

Z jedné teče červené a z druhé bílé. Protože jsou však Rakušané šetřivější než Italové či Španělé, přichází tento pozemský zázrak jen jednou do roka, a to ještě jen v jedno nedělní odpoledne koncem září. Nicméně vína si můžete užívat do sytosti i na zdejších vinařských trzích, trvajících celý týden, ovšem už ne zdarma.

Další zajímavé články