Kultura a styl

Upéct dobré linecké je jedna věc. Ale víte, co na něj namazat a jaké ovocné zavařeniny se hodí nejvíc?

Obzvlášť lepené cukroví se bez dobré marmelády neobejde

autor

Kristýna Maxová

03. prosince 2021

 
FOTO / Pixabay
Pomalu se blíží čas Vánoc a vy jistě přemýšlíte nad tím, kdy začnete s pečením a jaké recepty letos zvolíte. A ať už patříte k těm, kteří se spíše drží tradičních receptů nebo rádi experimentujete, určitě alespoň jednou nastane dilema, jakou marmeládu, džem či ovocnou směs zvolit. Přinášíme hned několik tipů, abychom vám vaše rozhodování ulehčili.
Reklama

Zavařenin z ovoce existuje hned několik druhů, ze kterých můžete vybírat. Džem obsahuje nejvíce ovoce, a to více než 35 %. A také v něm najdete větší kousky ovoce. Ovocná směs je pak všechno ostatní. A proto platí, budete-li chtít, aby zavařenina obsahovala co největší podíl ovoce – sáhněte po džemu.

Když marmeládu, tak jakou?

Jahodový, rybízový, třešňový nebo meruňkový džem – to jsou věčné klasiky, po kterých při pečení vánočních dobrot sáhne snad každá kuchařka. Pokud se ale chcete alespoň trošku odlišit a vyzkoušet nezvyklé varianty, doporučujeme sáhnout po citronových nebo pomerančových příchutích marmelád. Obecně platí pravidlo, že je vhodnější používání kyselejších druhů, díky kterým je cukroví svěží a není tak sladké. Originální marmeláda je například z rebarbory, angreštu nebo z broskví, které jsou u nás navíc běžně dostupné.

Volba také záleží na druhu cukroví. Rozhodnete-li se pro linecké, bude lepší volit ovocnou marmeládu či džem s menšími kousky ovoce, aby byla lépe roztíratelná a nekomplikovala lepení cukroví k sobě. Do nelepených druhů, jako jsou například sádlovky, naopak volte ovocnější varianty – ideálně džem.

Kam pro ovocné zavařeniny?

Nejen recept dělá zázraky, důležitá je i kvalita produktů, ze kterých cukroví připravujeme. Proto doporučujeme vyrazit k lokálním farmářům, kteří nabídnou marmelády, džemy i ovocné pomazánky v bio kvalitě. V supermarketu tyto pochutiny poznáte podle log biolistu nebo biozebry. Máte pak jistotu, že kupujete výrobky, se kterými hospodařili ekologičtí farmáři z naší republiky.

Kupujte BIO pro budoucnost

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Zdroj: TZ myjsmebio, apetitonline.cz.

Další zajímavé články