Kultura a styl

Každý spotřebič ve vaší domácnosti vyžaduje jinou péči aneb Jak vyčistit mixér, toustovač nebo mikrovlnnou troubu

V kuchyni by měla být hygiena na první místě

autor

Jitka Wolfová

17. března 2022

 
FOTO / Unsplash
Všechno má svůj čas a každá činnost má své opodstatnění. Jde ale také o to, že čas na čištění různých kuchyňských spotřebičů přichází častěji, než byste si mysleli. Dobrou zprávou je, že mnohé z vašich kuchyňských spotřebičů se čistí podstatně snáze, než si dokážete představit. My vás dnes provedeme krok za krokem čištěním jednotlivých spotřebičů.
Reklama

Jak vyčistit vaflovač

Nejprve musíte zjistit, zda má váš vaflovač odnímatelné desky nebo nikoliv. Pokud ano, podle myrecipes.com se vyvarujte mytí v myčce, jelikož kombinace horké vody a saponátu by mohla pláty poškodit. Nejprve vždy vypněte spotřebič a nechte ho dokonale vychladnout. Poté odejměte desky a nechte je máčet v teplé vodní lázni s trochou saponátu. Pláty čistěte jemně houbičkou nebo kartáčkem, dokud se nezbavíte všech připečených kousků. Poté opláchněte a držte svisle, aby se mohla voda dostat do mezer mezi mřížkami a vyplavit všechny nečistoty. Nakonec nechte důkladně oschnout a vraťte.

Každý spotřebič před čištěním vytáhněte z proudu

Pokud nelze pláty z vašeho vaflovače odejmout, vytáhněte přístroj ze zásuvky, nechte ho vychladnout a papírovou utěrkou otřete přebytečný olej a drobečky. Koncem papírové utěrky, nebo srolovaným kusem utěrky vyčistěte i hůř dostupná místa a záhyby. Připečené kousky je potřeba řešit šetrným způsobem. Použití čehokoli ostrého nebo těžkého by mohlo poškodit nepřilnavý povrch, takže se rozhodněte pro kuchyňský kartáč s měkkými štětinami, gumovou stěrku, nebo horkou žínku.

Vnější povrch vaflovače očistěte žínkou namočenou v teplé vodě a saponátu a jemně setřete mastné zbytky. Ujistěte se, že hadřík není příliš mokrý, protože jakákoliv voda, která by se dostala do kontaktu s elektrickými částmi vašeho spotřebiče, by mohla způsobit, že při příštím zapnutí dostanete zásah elektrickým proudem nebo se spotřebič porouchá.

Jak vyčistit mixér

Mixér je jeden ze spotřebičů, který je potřeba ihned po použití omýt, jelikož zaschlé zbytky v těžko dostupných místech se nesnadno odstraňují. Podle návodu myrecipes.com vytáhněte mixér ze zásuvky a celý vnitřek dobře vypláchněte horkou vodou. Vodu vylijte a naplňte mixér čistou horkou vodou asi do třetiny a přidejte trochu saponátu. Vraťte mixér zpět do zásuvky, připevněte víko a chvíli mixujte. Mixér se tak umyje téměř sám a bez práce. Pak ho opět vytáhněte ze zásuvky a osušte. Vždy si dávejte pozor, abyste vodou nepotřísnili jakoukoliv část, která se strká do zásuvky.

Jak vyčistit toustovač

Opět: nejprve odpojte přístroj ze zásuvky a nechte ho vychladnout. Poté jej umístěte na kuchyňskou utěrku. Pokud má váš toustovač vyjímatelný tác na drobky, vysuňte jej a vysypte do koše. Omyjte teplou vodou se saponátem a osušte. Vezměte si k ruce štětec nebo mašlovačku a setřete všechny drobky z bočních stran toustovače. Pokud váš toustovač nemá tác na drobky, otočte stroj a jemným poklepáním na dno uvolněte drobky. Vnější povrch toustovače očistěte jemným a důkladně vyždímaným hadříkem namočeným v horké vodě. Pokud je váš toustovač z nerezové oceli, je podle myrecipes.com nejlepší navlhčit hadřík bílým octem a vyleštit strany tak, aby se leskly jako nové.

Jak vyčistit mikrovlnku

Citrony, jedlá soda a ocet jsou tři kyselé kuchyňské základní látky, které po smíchání s vodou a zahřátí v mikrovlnné troubě účinně vyčistí vnitřek přístroje párou a zároveň neutralizují veškeré přetrvávající pachy jídla. Podle myrecipes.com máte tři možnosti čištění.

Použijte ocet

Naplňte misku vhodnou do mikrovlnné trouby polovinou hrnku vody. Nakrájejte velký citron, vymačkejte šťávu do misky a poté vložte i kůru. Citronovou směs dejte na vysokou teplotu po dobu 3 minut, poté nechte 2 minuty odstát. Vyjměte misku a otřete vnitřek mikrovlnné trouby utěrkou nebo papírovými utěrkami.

Použijte jedlou sodu

Když je vaše mikrovlnná trouba velmi zašpiněná, je nejlepší ji vyčistit jedlou sodou. Smíchejte 2 polévkové lžíce s 1/2 šálku vody. Směs dejte na 3 minuty do mikrovlnné trouby a poté nechte 2 minuty odstát. Setřete veškerou špínu papírovými ručníky a poté vnitřek mikrovlnné trouby otřete čistým hadříkem.

Použijte bílý nebo jablečný ocet

Octová metoda je vhodná na velmi špinavé vnitřky mikrovlnek. Naplňte misku 1/2 šálku vody a 1/2 šálku jablečného nebo bílého octa. Misku zahřívejte na vysokou teplotu po dobu 3 minut, poté nechte 2 minuty stát. Nečistoty setřete papírovými ubrousky a poté čistým hadříkem.

Zdroj: myrecipes.com, thespruce.com.

Další zajímavé články