Někdo nemá problém vypít dva a více litrů vody denně, jiní mají pocit, že je nápoj bez chuti, bublinek či ledu nemůže osvěžit. Pokud patříte do druhé skupiny, máme pro vás tip, jak doplnit tekutiny v horkých letních dnech a ještě si pochutnat a potěšit své smysly.
Okurková limonáda
Chcete-li zaručeně domácí limonádu, která vás osvěží v horkém letním pařáku, vsaďte na oblíbenou "okurkádu". Je snadná, osvěžující a její chuť si zamilujete na první doušek.
Potřebovat budete polovinu salátové okurky, vymačkanou šťávu ze čtyř citronů, pět lžic třtinového cukru (nebo dle chuti), deci vody a dva litry perlivé limonády. Před přípravou limonády se rozhodněte, jestli chcete světlou nebo tmavou limonádu a podle toho ji buď oloupejte, nebo ne. Já jsem okurku nechala se slupkou, protože je v ní mnoho vitaminů, a navíc má pak limonáda zajímavější barvu. Okurku pak nakrájejte na kostky a tyčovým mixérem ji rozmixujte společně citronovou šťávou, cukrem a vodou. Směs pak přeceďte přes plátýnko a dobře vyždímejte. Zelený základ limonády přelijte do skleněné nádoby na nápoje, přisypte led a dolijte minerálkou.
Malinová limonáda
Sami to jistě znáte. Přijdete do restaurace, posadíte se na zahrádku nebo přijdete k vyzdobené maringotce a poručíte si domácí malinovku. Někdy vás však bohužel nemile překvapí, že to, co má být domácí a plné ovoce, je vlastně jen perlivá voda se sirupem a třemi povadlými malinami. Tohle se vám nestane, když si ji připravíte doma.
Budete potřebovat 250 gramů čerstvých nebo klidně mražených malin, 7 lžic cukru, šťávu z 1 malého citronu, pár snítek máty, deci vody a litr perlivé vody. Lístky máty rozdrťte v hmoždíři a společně s cukrem a vodou zahřejte v hrnci. Jakmile se rozpustí na hladký sirup, odstavte a zchlaďte. Maliny omyjte a následně rozmixujte na hladké pyré. Pokud vám nevadí zrníčka, použijte směs celou, pokud zrníčka nechcete, směs propasírujte či přeceďte přes plátýnko. Já osobně zrníčka v malinovce miluji, protože mám pak pocit, že je opravdu poctivá, a navíc je mi jejich přítomnost v nápoji zkrátka příjemná. Následně smíchejte maliny, perlivou vodu, šťávu z citronu a vychladlý sirup s mátou. Směs přeceďte a dejte do lednice vychladit. Do sklenice vložte led, hrstku malin a podávejte.
Citronová limonáda
Že je citronáda jen kyselá voda s příchutí citronu? Tak to jste asi ještě nikdy nepili dobrou citronádu. Dejte jí ještě šanci a přichystejte si 1 a 3/4 hrníčku cukru, 1 hrníček vody, 9 průměrných citronů, 7 hrníčků studené vody a led. Cukr a hrníček vody smíchejte v kastrůlku a na mírném ohni míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nechte vychladnout. Vymačkejte šťávu ze všech citronů a přeceďte ji. Získat byste měli zhruba 1 a půl hrníčku citronové šťávy. Vylisovanou citronovou šťávu smíchejte s cukrovým sirupem a sedmi hrníčky studené vody. Přidejte led či ledovou tříšť a podávejte s plátky citronu.
Ovšem pozor: Ve velkých vedrech se nedoporučuje používat příliš mnoho ledu, ale naopak popíjet spíš vlažné až teplé nápoje. Velmi studené nápoje totiž mohou vést k tomu, že se tělo, namísto toho, aby se ochladilo, začne naopak ještě ohřívat. Jistě, prvních pár loků ochladí jícen a vy máte pocit, že je nápoj osvěžující. Jenže čím dříve a rychleji se zchladíte, tím dříve se váš organismus začne opět zahřívat. A pokud se rychle ochladíte, dojde ve vašich dýchacích cestách k prudké změně teploty prostředí, což může způsobit i aktivaci přirozeně se vyskytujících virů a bakterií a může se rozvinout i angína. Když ale vypijete vlažný či teplý nápoj (například čaj), tělo se sice prvotně zahřeje, ale vyprodukuje pot, který vás následně spíš ochladí.
Zdroj: Autorský článek