Při výběru ovoce a zeleniny se řiďte sezonou. V letním období je jak ovoce, tak i zelenina výraznější a chuťově plnější než v zimních měsících. Nenechte se oklamat slupkou, například hruška, která je strupatá, může mít výbornou chuť, naopak velké, naleštěné jahody mohou být mdlé. Pokud chcete nakoupit větší množství ovoce, je lepší nejdříve ochutnat. Chuti zeleniny i ovoce jsou velmi individuální, a proto je důležité najít odrůdu, která vyhovuje právě vám.
Rady pro nákup ovoce a zeleniny
- Nabízené ovoce a zelenina musí být čerstvého vzhledu, celé a zdravé.
- Není dovolen prodej necelistvých plodů ani jiných konzumních částí.
- V žádném případě nesmí být plody poškozeny hnilobou a plísní. Velkým rizikem jsou tzv. výkroje nebo příbuzné způsoby odstraňování napadených částí. Všechny takové a podobné úpravy jsou zakázány.
- Podle jakostních znaků uvedených v příslušných evropských normách se většina ovoce a zeleniny zařazuje do I. nebo II. třídy jakosti. Označení nestandard není přípustné.
Ovoce odděleně od zeleniny
Předně pokud je to možné, zelenina by neměla být skladována společně s ovocem. Například jablka mohou načichnout od košťálové zeleniny nebo od cibule.
Pokud chcete skladovat citrusy, neumývejte je vodou. Na slupce totiž mají ochrannou vrstvu, která zaručuje delší trvanlivost. Po umytí se tato vrstva ztrácí a plody mají tendenci se rychleji kazit. Jejich slupka také obsahuje citrusové oleje, proto někdy po kontaktu s nimi na rukou zůstává zvláštní mastný povlak.
Bedýnky a přepravky, sáčky a kelímky
Různé krabice a přepravky se používají už dlouhá desetiletí a stále jsou pro skladování ovoce a zeleniny tou nejlepší volbou. Ideální jsou dřevěné lísky nebo odolné plastové bedýnky, rozhodně ale nesmí být uzavřené a měly by být vzdušné. Vyhněte se také papírovým krabicím, ve vyšší vlhkosti spíše uškodí. Plody na sebe nevrstvěte. Kusy, které chcete zmrazit, dobře zabalte - ideální jsou sáčky nebo různé plastové nádobky. Do mrazáku dávejte jen nepoškozené plody, případně nachystané tak, jak je později budete chtít použít. Po rozmrazení by se měly zelenina a ovoce dále tepelně zpracovat a nejíst jen tak.
Ovoce
Jahody, borůvky, maliny je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Zároveň plody nemyjte, dokud je opravdu nebudete používat. Stejně jsou na tom peckoviny.
Banány. Nejlepší konzumní zralost nastává, když je celý žlutý. Skaldování je ideální při teplotě 10-15 stupňů. Vyšší teplota způsobuje rychlejší dozrávání a jejich praskání. Banánům nedělá dobře chlad, neměly by se tedy dávat do lednice. V chladničce totiž zešednou a změní konzistenci. Ideální je uchovávat banány ve spíži při teplotě do 15 °C.
Zelenina
Brambory vybírejte vždy nepoškozené. Vyvarujte se nákupu zejména nazelenalých a mechanicky poškozených brambor. Zkažené brambory bezpečně poznáte po čichu. Skladujte v chladu, suchu a bez přístupu světla, nikoliv však v lednici.
Cibule a česnek potřebují podobně jako brambory sucho a tmu, ideální je pro ně ale vyšší teplota - kolem 10 °C.
Mrkev, celer a petržel by měly být uskladněny v bedničce vyskládané rašelinou nebo pískem. Nezbavujte je natě a skladujte na chladném místě.
Bylinky by měly být zabaleny do alobalu, aby neztratily svoji svěžest. I tak ale nevydrží příliš dlouho čerstvé, je tedy lepší je usušit a uskladnit v nádobách v suché, větrané místnosti s co nejstabilnější teplotou.
Ořechy vydrží velice dlouho, musí ale před uskladněním řádně vyschnout. Skladujte je ideálně nevyloupané, v dřevěné bedýnce a na suchém a chladném místě. Ořechy bez skořápky je možné uchovat pouze v lednici nebo mrazáku.