Tipy a triky

Jak skladovat med, aby vám doma vydržel co nejdéle. Záleží na několika drobnostech

Při správném skladování vám med vydrží roky

autor

Erika Tomanová

08. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Med patří mezi nejstarší sladidla, která lidé konzumují a říká se, že má zvláštní vlastnosti, díky kterým má prakticky neomezenou trvanlivost. Možná jste slyšeli o tom, že ve starých egyptských hrobech byly objeveny sklenice medu, který byl zubem času prakticky netknutý, nezkazil se a udržel si stále svou skvělou chuť.
Reklama

Med má několik zvláštních vlastností, díky kterým vydrží velice dlouho.

Při správném skladování vám med vydrží roky

K dlouhé trvanlivosti medu přispívá vysoký obsah cukru a nízký obsah vody, obsah kyselin a také přírodní antimikrobiální enzymy produkované včelami. Velmi důležité však je, jak med skladujeme.

Kdy se med může zkazit

I když má med antimikrobiální účinky a velmi dlouhou trvanlivost, může se za určitých okolností zkazit. Konzumace zkaženého medu pak může vyvolat trávicí obtíže jako jsou nevolnost či zvracení. Hlavními příčinami zkázy medu jsou kontaminace, adulterace, nesprávné skladování a znehodnocení časem. 

Jak správně skladovat med?

Pokud chcete, aby si med dlouhodobě zachoval své kladné vlastnosti, musíte ho správně skladovat. Důležité je zabránit zvýšení množství vody v medu. Pokud je v medu příliš vody, zvyšuje se riziko fermentace a zkažení medu.

  • Med uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě.
  • Med skladujte na chladném a suchém místě. Pro skladování medu je nejlepší teplota pod 10°C. Nicméně pokud med skladujete v prostorách s teplotním rozmezím 10 - 20°C, je to většinou dostačující. 
  • Pokud chcete, můžete med skladovat v chladničce, ale v takovém případě bude houstnout a také bude rychleji krystalizovat.

Co se zcukernatělým medem

Pokud med zcukernatěl, můžete ho vrátit zpět do tekuté podoby tím, že ho lehce zahřejete a zamícháte. Dbejte na to, abyste med nepřehřáli, rozhodně nesmí projít varem. Došlo by ke zhoršení jeho barvy a chuti.

Co nikdy nedělat

Při nevhodném skladování medu dochází ke ztrátě antimikrobiálních vlastností či kontaminaci medu, což vede k jeho zkáze. Pokud nádobu s medem pečlivě, vzduchotěsně neuzavřete nebo jí necháte otevřenou, zvyšuje se obsah vody v medu nad bezpečnou hranici 18%, což zvyšuje riziko zkvašení.

Otevřené nebo nedostatečně uzavřené sklenice s medem také zvyšují riziko kontaminace mikroby z vnějšího prostředí. Při vyšším obsahu vody v medu se mikroby mohou začít množit, což opět vede ke zkáze medu.

Doma vám vydrží roky

Pokud med skladujete opravdu správně, vydrží vám nejméně dva roky, aniž by se to podepsalo na jeho kvalitě. Ale ani po dvou letech to neznamená, že byste jej museli vyhodit. I když postupem času ztrácí na vitaminech a enzymech, svou chuť a sladivost i obsah minerálů si uchovává i nadále. Dokonce až desítky let. To vše díky vysokému obsahu cukru, ale také díky antibakteriálním účinkům. Pokud ovšem dojde ke ztrátě chuti medu, je med napěněný, nebo si všimnete většího množství vody ve sklenici s medem, je lepší ho vyhodit.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články