Ačkoliv kvalitní nerezový příbor by měl být poměrně odolný vůči zubu času, často postupem doby ztrácí svůj původní lesk. Proto není špatné se příborům jednou za čas více věnovat a vrátit jim jejich původní vzhled.
Jak na krásné příbory
Abyste měli při stolování pěkné lesklé příbory, doporučujeme dodržovat následující pětici zásad.
Alfou a omegou je koupit příbory, které jsou vyrobeny z opravdu kvalitního nerezu. V praxi to znamená, že by měly mít označení 18/10. Díky tomuto složení slitiny nehrozí rezavění a je zajištěna zdravotní nezávadnost a snadná údržba.
Nepodceňujte uložení. Ideální je mít plastový rozdělovač, který bude na suchém místě a nebude se do něj prášit. Pro vaši snadnou orientaci je nejlepší, když má box zvlášť přihrádky pro lžíce, vidličky, nože a malé lžičky.
Ať už se rozhodnete mýt jídelní příbory ručně, nebo v myčce, dodržujte pravidlo nenechávat je dlouho zašpiněné. Když třeba budete myčku pouštět až za několik hodin, příbory alespoň zběžně opláchněte. Zbavíte je tak zbytků agresivních solí a kyselin a významně tím prodloužíte jejich životnost.
Nerezové příbory v myčce ukládejte držadly dolů (tím se dobře vyčistí) a do stejného koše nedávejte chrominklové a chromové příbory. Při mytí je nejlepší používat jemné čistící prostředky se změkčovadly. Po umytí, ať už ručním, nebo v myčce, kuchyňské příbory ihned usušte měkkou utěrkou.
Co pomáhá na krásně lesklé příbory
Samozřejmě tím, že se nerezové příbory používají každý den, dostávají opravdu zabrat. Proto je vhodné je jednou za čas vyčistit důkladněji. Pojďme se podívat na lety osvědčené metody, které navrací lesk a odstraňují z povrchu nežádoucí mapy.
Osvědčený pomocník
Jedním z vyzkoušených receptů pro navrácení lesku je příbory dát do vody od scezených brambor a znovu ji přivést k varu. Stačí přibližně 10 minut. Poté příbory opláchněte čistou vodou a osušte. Škrob obsažený v bramborách zbavuje nerez matného povrchu a navrací lesk.
Pomáhá alobal
Druhý prověřený způsob je podobný a stejně jednoduchý jako v případě vody z brambor. Příbory se totiž opět povaří, ale tentokrát s kousky alobalu a lžící jedlé sody. Po vytažení z vodní lázně a okapání zbývá příbory už jen přeleštit kuchyňskou utěrkou.
Připravte si účinný roztok
Budete potřebovat
- vodu
- jablečný ocet
- jedlou sodu
Nachystejte si hrnec a napusťte ho 2 litry vody, kterou přiveďte k varu. Poté do ní přilijte 0,5 litru jablečného octa a 3 lžíce jedlé sody. Do tohoto roztoku ponořte na půl hodiny zašlé příbory. Po půl hodině je vyjměte a nechte je pořádně oschnout. Nakonec je jen otřete jemným hadříkem a doleštěte. Uvidíte, že budou zářivější než kdykoli předtím.
Co příborům nesvědčí
O příbory byste se měli starat průběžně. Ideálně by se měly umýt ihned po použití. Kyseliny obsažné v hořčici, zálivkách, marinádách či ovoci mohou časem na příborech zanechat již neodstranitelné skvrny. Ohrožená jsou také ostří nožů, kterým kyselé zbytky jídel rozhodně nesvědčí.