Tipy a triky

Zbavte ovoce a zeleninu škodlivých látek. Na pouhou vodu ale rovnou zapomeňte

Na některé sloučeniny pesticidů nestačí ani voda, vstřebávají se totiž hluboko do ovoce

autor

Erika Tomanová

05. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
V současné době se při pěstování ovoce a zeleniny bez chemie téměř neobejdeme. Postřiky zaručí jejich odolnost vůči škůdcům, svěží vzhled a delší čerstvost. Na druhou stranu pesticidy našemu zdraví určitě neprospívají.
Reklama

Pesticidy v jídle nikdo z nás nechce, ale jen málokdo s tím reálně něco udělá. A že si ovoce a zeleninu poctivě myjete? Na některé sloučeniny pesticidů nestačí ani voda, vstřebávají se totiž hluboko do ovoce.

Jak zbavit ovoce a zeleninu škodlivých látek

Ten nejlepší způsob, jak odstranit opravdu všechny pesticidy z povrchu ovoce, je samozřejmě oloupání. Nevýhodou je, že tak odstraníte i důležité živiny, hodně vitamínů a minerálů, které se při mytí vodou zachovávají.

Co vše se skrývá pod lákavým povrchem

Pokud byste náhodou nevěděli, co je to pesticid, tak jde o toxickou látku, která chrání pěstované plodiny, tedy i ovoce a zeleninu, proti škůdcům, jako jsou mouchy, vosy, roztoči a jiné druhy hmyzu. Pesticidy samozřejmě ničí i plevel, houby a plísně, které pěstovaným plodinám škodí. Je proto logické, že co je škodlivé pro hmyz a rostliny, je škodlivé i pro lidský organismus. 

Jak zbavit ovoce a zeleninu škodlivých látek

Skutečnost je taková, že jsme vystaveni až třiceti druhům nejrůznějších pesticidů. Navíc od doby, kdy byly vynalezeny první pesticidy, stali se mnozí škůdci proti nim odolnými. Proto se vyvíjejí stále silnější látky na jejich ničení. V překladu to znamená, že ovoce a zelenina, které konzumujeme, obsahuje stále agresivnější pesticidy.

Dalším problémem kupovaného ovoce je navoskovaný povrch, díky kterému se ovoce  na pultech supermarketů krásně leskne. Vosk však vodou neodstraníme, a spolu se slupkou se tak dostává do našeho organismu.

Pouhá voda nestačí

Pokud jste si zakoupili ovoce nebo zeleninu v běžném obchodním řetězci, dejte si tu námahu a omyjte je místo vody octem, ideálně jablečným nebo vinným. Na čištění ovoce a zeleniny od pesticidů se doporučuje i jedlá soda, lépe řečeno, roztok z jedlé sody. Řešením je i ovoce a zeleninu umýt ve vodě a oloupat. Na druhé straně se však právě ve slupce mnohokrát nachází to nejcennější pro náš organismus. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob, myslete na své zdraví a na kvalitu toho, co jíte.

Osvědčený ocet

Docela obyčejný ocet má v kuchyni snad každý z nás. Právě ocet dokáže zlikvidovat škodlivé látky, které jsou koncentrované především na povrchu plodů a my je tak můžeme bezpečně konzumovat. Recept je jednoduchý. Budete potřebovat ocet a vodu.

Jak na to?

Ovoce a zeleninu namočíme do roztoku, který obsahuje 90% vody a 10% octa. Tento způsob se však doporučuje používat pouze v případě plodů s neporézním povrchem jako jsou pomeranče, jablka, lilek, cuketa atd.

V případě těchto plodů totiž nehrozí, že by se ocet nasákl dovnitř plodů a změnil by jejich původní chuť a vůni. V případě plodů s porézním povrchem, jako jsou třeba jahody, nahraďte ocet citrónovou šťávou. Ovoce necháme namočené cca 15 minut a poté opláchneme čistou vlažnou vodou. 

Rada na závěr

Soustřeďte se na ovoce a zeleninu od menších farmářů, protože drtivá většina z nich pesticidy nepoužívá a pokud ano, pak v mnohem menší míře než velké agropodniky. V rámci ekologického zemědělství jsou pak pesticidy absolutně zakázány. Ptáte se, jak se farmáři chrání před škůdci? Je to jednoduché. Zvýšenou péčí o plodiny, častějším sekáním travnatých ploch, případně používají preparáty na čistě přírodní bázi.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články