Podzimní období je bohaté na množství nejrůznějších zajímavých plodin. Jednou z nich jsou i jedlé kaštany, které sice bývají dostupné v obchodech celoročně, ale jsou neodmyslitelně spjaty právě s podzimem a příchodem zimy.
Proč jsou kaštany tak zdravé
Kaštany totiž obsahují takzvaný "zdravý tuk", ve kterém se nacházejí i tělu prospěšné omega-3 mastné kyseliny. A mimo to obsahují i hodně proteinů a minerálních látek, jako je draslík, železo, chlor, fosfor, měď, zinek či vápník.
Co kaštany obsahují
Sice to na prvý pohled vypadá hodně nepravděpodobně, ale co do obsahu vitaminu C, mohou jedlé kaštany směle konkurovat třeba citronům. 100 g kaštanů vám poskytne 72 % doporučeného denního příjmu vitaminu C, který je důležitý nejen pro zdravý vývoj cévního systému, kostí či zubů, ale také pro odbourávání volných radikálů.
Vláknina
Kaštany jsou také bohatým zdrojem vlákniny. Obsahují jí více než třeba avokádo. Stogramová porce kaštanů představuje zhruba pětinu doporučené denní dávky vlákniny, která má pozitivní vliv na správné fungování střev a trávicího traktu a pomáhá i snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Kyselina listová a B-vitaminy
Kaštany jsou dobrým zdrojem kyseliny listové a dalších vitaminů skupiny B. 100 g kaštanů vám z doporučeného denního příjmu pokryje 20 % vitaminu B1, 13 % vitaminu B2, 7 % vitaminu B3, 11 % vitaminu B5, 29 % vitaminu B6 a 15 % vitaminu B9. A na těchto vitaminech je zase závislá celá řada metabolických procesů, které přeměňují stravu a poskytují tak tělu potřebnou energii.
Draslík
Kaštany jsou výtečnou zásobárnou draslíku, jehož hlavní úlohou je udržet správnou funkci nervosvalového systému. Díky draslíku je také v lidském organismu regulována voda ve tkáních a buňkách. Jsou i jiné potraviny, které mají vyšší obsah draslíku. Patří mezi ně třeba banány, brambory, batáty nebo avokádo. Jedlé kaštany ho ale obsahují ještě více. Konkrétně 100 g kaštanů představuje 11 % doporučené denní dávky.
Minerály a stopové prvky
V kaštanech najdete bohatou zásobu minerálů a stopových prvků, na kterých v těle závisí celá řada důležitých chemických procesů.
Nejbohatší jsou kaštany na měď a mangan, kterých na 100 g obsahují 50 %, resp. 41 % doporučeného denního příjmu. A zanedbatelný není ani obsah fosforu, železa, hořčíku nebo zinku.
Nenasycené mastné kyseliny
Přestože jsou kaštany tvořeny jen minimálním množstvím tuků, obsahují některé vzácné nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce zastoupenými jsou kyselina linolová (skupina omega-6), palmitoolejová (omega‑7) a olejová (omega‑9), které regulují hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko srdečních a cévních onemocnění.
Pomáhají při úzkosti
V lidovém léčitelství se o jedlém kaštanu říká, že je užitečný proti každé lidské slabosti. Prospěšné látky obsažené v jedlém kaštanu oceníte celoročně, v měsících s nedostatkem slunečních paprsků ale dvojnásob. Kaštany totiž pomáhají při úzkosti, beznaději a naší mysli dodávají pocit pohody.
Na plíce, cévy, ledviny, játra i paměť
Pokud jedlé kaštany budete konzumovat pravidelně, prospějete i svému trávení a krevnímu oběhu, posílíte si plíce a zlepšíte paměť. Příznivé účinky konzumace kaštanů se projeví i na zlepšení stavu vašich vlasů a kůže i na snížení stresu a únavy. Díky tomu, že obsahují hodně draslíku a málo sodíku, působí preventivně proti hypertenzi a kardiovaskulárním chorobám. Kaštany také pomáhají lidem s nemocnými ledvinami, protože jejich alkalizující účinek snižuje škodlivé množství kyselých látek v krvi.
Zdroj: healthline.com, bbcgoodfood.com.