Rýma se považuje za nejobyčejnější typ nachlazení, které je prakticky neškodné a za celý život se s ním každý z nás setká nespočetněkrát. Někdy trvá pár dní, většinou týden, ale jindy nás dokáže potrápit i mnohem déle. Zastydlá rýma a vzniklý zánět dutin může být už krajně nepříjemným výsledkem neléčené rýmy.
Lékaři se shodují, že pokud při každé rýmě automaticky sáhnete po volně prodejných kapkách z lékárny, můžete si vypěstovat dokonce návyk a sliznice vašeho nosu pak nebude schopna se s uvolněním nosu vypořádat sama. Ucpaný nos se pak může proměnit v chronický problém, kterého se už nezbavíte. Solný roztok vedlejší účinky nemá a lze ho používat každý den.
Jakou sůl vybrat
K přípravě solného roztoku pro léčbu rýmy je vhodné vybrat mořskou atlantickou sůl, která je k těmto účelům mnohem vhodnější než klasická kuchyňská sůl, kterou máte jistě doma. Rovněž nejsou vhodné různé náhražky soli, sůl do koupele, či ochucená sůl. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, rozhodně se doporučuje investovat do kvalitní soli.
Příprava roztoku
Důležitý je ale především poměr soli a vody. Sůl se do nosu nesmí dostat ve větší koncentraci, než má naše tělo. Nejlepší koncentrací pro přípravu solného roztoku k léčbě rýmy je izotonický fyziologický roztok, který je tělu vlastní a i v medicíně je široce využívaný. Jedná se o 9 gramů soli na 1 litr převařené vody.
Výplachy
Díky solným výplachům se zbavíte suchých kousků hlenu, prachu či jiných nečistot, infekčních částic a celkově dojde ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest. Přispívají ale také k uvolnění zadní rýmy, která se dá jen obtížně vysmrkat. Výplachy zvlhčí sliznici a dýchání je pak komfortnější.
K výplachu je vhodné připravit si vlažný solný roztok. Pomocí speciální konvičky jej pak aplikujete do jedné nosní dírky a pak do druhé. Samotná aplikace vyžaduje jistý cvik, ale po chvíli se to naučí i starší děti. Výplachy jsou vhodné nejen při akutní či zadní rýmě, ale lze je provádět pravidelně jako součást nosní hygieny.
Inhalace
Solný roztok lze ovšem i inhalovat, což vám pomůže ve chvíli, kdy máte oteklé sliznice a ucpané nosní dírky tolik, že nosem nemůžete volně dýchat. Roztok nalijte do inhalátoru a páru vdechujte ústy i nosem. Pokud inhalátor nemáte, vystačíte si i s větší miskou, lavorem či umyvadlem. Hlavu nakloňte nad misku a překryjte ji i s miskou dekou nebo ručníkem. Opět vdechujte páru nosem i ústy, dokud nedojde k uvolnění. Maximálně však 5 minut.
Zdroj: healthline.com, lekarna.cz/clanek, lekarna.cz/clanek.